czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 marca 2008
  • wyświetleń: 1252

Rozrasta się Bielski Park Lotniczy

Choć budowa pierwszej części Bielskiego Parku Techniki Lotniczej jeszcze się nie zakończyła, trwają już przygotowania do drugiego etapu. W jego ramach powstaną centrum szkoleniowe i baza badawcza.

Reklama

Bielski Park Techniki Lotniczej powstaje na pokopalnianych nieużytkach w Kaniowie koło Czechowic-Dziedzic. Pomysł jego budowy wyszedł z bielskiego starostwa powiatowego, które postanowiło stworzyć możliwość rozwoju firmom z branży lotniczej, których na Podbeskidziu nie brakuje. Starostwo wraz z Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw i firmami lotniczymi stworzyło spółkę, a Unia Europejska przyznała na ten cel 21 mln zł dotacji.

Prace przy parku powoli dobiegają końca. Betonowy pas startowy jest już gotowy, kończy się też budowa hal, w których będą działać firmy lotnicze. - Zostały nam jeszcze prace wykończeniowe. W ciągu dwóch miesięcy powinniśmy zapiąć wszystko na ostatni guzik - mówi Wiktor Kałat, prezes Bielskiego Parku Techniki Lotniczej.

Tymczasem władze powiatu bielskiego postanowiły, że inwestycja będzie kontynuowana. W ramach drugiego etapu mają powstać centrum szkoleniowe oraz baza badawcza. - Centrum będzie kształcić młodzież w zawodach przydatnych w firmach lotniczych działających zarówno na terenie bielskiego parku, jak i w innych częściach kraju. Będą to m.in. takie profesje jak mechanik lotniczy i mechanik precyzyjny. Zajmie się również przekwalifikowaniem osób, które pracują w zawodach o niskiej atrakcyjności na rynku pracy - tłumaczy Mirosław Szemla, bielski wicestarosta. Starostwo chce urządzić centrum szkoleniowe na terenie obecnych warsztatów przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach.

Więcej czytaj w Gazezie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.