Wiadomości

  • 23 marca 2024
  • 25 marca 2024
  • wyświetleń: 6616

Szykuje się dalsza rewitalizacja goczałkowickiego uzdrowiska. Co się zmieni?

Wkrótce rozpocznie się przebudowa przestrzeni publicznej wokół budynków uzdrowiskowych w Goczałkowicach. Prace mają ruszyć w III kwartale 2024 roku.

Uzdrowisko
"Prezydent" - budynek administracji Uzdrowiska, w którym mieści się też restauracja z parkietem tanecznym


Będzie realizowana przebudowa chodników (wymiana nawierzchni) przy budynkach uzdrowiskowych oraz montaż oświetlenia wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej. Oświetlenie, którego projekt przeszedł uzgodnienie konserwatorskie, będzie nawiązywało do latarni zamontowanych w Parku Zdrojowym. Uzdrowisko liczy na wsparcie Powiatu Pszczyńskiego w zakresie przebudowy w obrębie pasa drogowego. Montaż oświetlenia to natomiast zadanie własne Gminy Goczałkowice-Zdrój.

Uzdrowisko
Chodnik wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej


Oprócz remontu chodników, spółka chce przebudować teren przez pawilonem "Wrzos" (wymiana nawierzchni) oraz przez budynkiem "Prezydent", gdzie planuje przebudowę fontanny wraz z oświetleniem i budowę kwater dla roślin z możliwością wymiany koszy, aby można było dostosowywać nasadzenia do okresu wegetacyjnego.

Uzdrowisko
Trwa remont Pawilonu "Wrzos"- 07.03.2024


Inwestycja dotyczy również dojścia do modernizowanego obecnie pawilonu "Tulipan". Planowane jest utworzenie tarasu do helioterapii pomiędzy pawilonem "Modrzew" a budynkiem ZPL 5, a także przy budynku administracji ("Prezydent"). Zostaną zamontowane całoroczne leżaki podobne do tych, które są ustawione przy Stawie Maciek. Pojawią się także nasadzenia roślinności niskiej, które uzyskały uzgodnienie konserwatorskie. Drzewostan przejdzie pielęgnację oraz ocenę dendrologiczną.

Uzdrowisko
Ulica Uzdrowiskowa


Renowacji zostaną poddane również ławki (26 sztuk) przy budynkach uzdrowiskowych. Spółka dokupi kolejne 25 ławek. Będą one w kolorze identycznym, co ławki parkowe, zgodnie z uzgodnieniami konserwatorskimi.

W ramach zlotu motocyklistów zostało zrobione grupowe zdjęcie motocyklistów, będące odtworzeniem podobnego wydarzen
W ramach zlotu motocyklistów latem 2023 roku zostało zrobione grupowe zdjęcie motocyklistów, będące odtworzeniem podobnego wydarzenia, które odbyło się w 1932 roku. Na zdjęciu widać stoliki kawiarniane przy "Wrzosie" · fot. pless.pl


Obecnie trwa remont Pawilonu "Wrzos". Przebudowa nawierzchni przed tym budynkiem umożliwi otwarcie kawiarni ze stolikami na zewnątrz, w nawiązaniu do dawnego lokalu. Będzie on prowadzony przez Uzdrowisko. Będzie to już 3 kawiarnia spółki - po Uzdrowiskowej i Werandzie.

Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie
Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie · fot. Teatr Sabat / Facebook


W ramach remontu "Wrzosu" spółka dąży do przywrócenia pierwotnego wyglądu tego obiektu, co będzie wiązało się przede wszystkim ze zmianą funkcji. W ujęciu historycznym był to pawilon kąpielowy, dawny Kurhotel. W miejscu aktualnego muzeum znajdowały się podcienie z funkcją kawiarnianą.

Oprócz przywrócenia kawiarni, zostanie przebudowana sala koncertowa na wzór Teatru Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie. Będzie to sala wielofunkcyjna na około 60 osób. Więcej o remoncie "Wrzosu" pisaliśmy zimą w artykule: Rozpoczął się remont Pawilonu "Wrzos" w goczałkowickim Uzdrowisku.

Jak zaznacza prezes Uzdrowiska Jarosław Wieszołek, spółka, po zakończeniu uzgodnień dotyczących rozliczenia finansowego z powiatem i gminą, będzie gotowa do przeprowadzenia postępowania przetargowego. Posiada już dokumentację projektową.

Szklarnia
Szklarnia naprzeciwko centrum przesiadkowego


Ponadto w przyszłości z działki naprzeciw centrum przesiadkowego przy ul. Parkowej zniknie stara szklarnia. Jest to teren dzierżawiony przez Uzdrowisko od samorządu województwa śląskiego. Trwają formalne przygotowania do rozbiórki. W tej lokalizacji spółka zamierza zbudować nowy pawilon sanatoryjny. To plan na lata 2026 - 2027.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.