czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 marca 2008
  • wyświetleń: 1925

CBA przyjrzy się sprzedaży Silesii

Centralne Biuro Antykorupcyjne bada sprawę sprzedaży majątku kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. To pierwsza czynna kopalnia węgla, która ma trafić w prywatne ręce. Kompania Węglowa nie nazywa tego jednak prywatyzacją.

Reklama

Informację PAP o tym, że CBA zwróciło się do Kompanii Węglowej o przekazanie szczegółowej dokumentacji związanej ze sprzedażą "Silesii", potwierdził w czwartek rzecznik firmy, Zbigniew Madej. Zapewnił, że wszystkie żądane dokumenty zostaną przekazane, a część z nich już jest w posiadaniu CBA.

"Silesia" to część kopalni "Brzeszcze-Silesia". Ponieważ kończy się tam udostępniony węgiel, a Kompania nie ma środków na dalsze inwestycje, przy poparciu związków zawodowych, wyceniony na 111,5 mln zł zakład wystawiono na sprzedaż.

Przetarg rozstrzygnięto w poniedziałek, przyjmując opiewającą na 205 mln zł ofertę szkockiej firmy Gibson Group International. Była to jedyna oferta w przetargu. Jeszcze w czwartek jej przyjęcie ma zatwierdzić zarząd KW. Potem potrzebna będzie zgoda rady nadzorczej i ministra gospodarki. Transakcja ma być sfinalizowana do połowy roku.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do komisji przetargowej, sprawą interesuje się zarząd postępowań kontrolnych CBA. Zwrócił się on do zarządu Kompanii m.in. o przekazanie analizy przedprywatyzacyjnej dotyczącej "Silesii", prospektu prywatyzacyjnego, uchwał organów statutowych spółki, wyceny kopalni, umowy konkursowej na wyłonienie podmiotu, który doradzał w tej sprawie i wyceniał majątek.

Przedstawiciele Kompanii są przekonani, że zarówno przygotowania do sprzedaży, jak i procedura przetargowa nie budzą zastrzeżeń. Przyznają jednak, że przed ogłoszeniem przetargu nie było analizy przedprywatyzacyjnej, a tym bardziej prospektu prywatyzacyjnego - dlatego, że sprzedaż majątku "Silesii" nie jest, według spółki, prywatyzacją.

"Mamy do czynienia nie z prywatyzacją kopalni, a sprzedażą zorganizowanej części majątku zakładu. Takich operacji było w przeszłości wiele. Procedury przygotowawcze nie są w tym przypadku takie same, jak przy prywatyzacji" - powiedział Madej.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.