czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 marca 2008
  • wyświetleń: 1969

Małżeństwa w szkolnej ławce

70-latek z Bielska-Białej zapisał się do wieczorowej szkoły średniej. Powód: starszy pan postanowił zdać maturę po to, by spełnić jedno ze swoich marzeń: rozpocząć studia na KUL-u.

Takie liceum kilka lat temu powstało przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej i okazało się strzałem w dziesiątkę. Do szkoły zapisały się całe rodziny - małżeństwa, rodzice z dorosłymi już dziećmi.

- U nas nigdy nie było szkoły średniej, a nie każdy mógł sobie pozwolić na to, by dojeżdżać do Cieszyna albo jeszcze gdzieś dalej. Dopiero gdy otwarto szkołę, pojawiła się dla wielu szansa na uzupełnienie wykształcenia - tłumaczy Józef Michałek, jeden z górali.

Nie tylko do szkół średnich ustawiają się kolejki chętnych. To samo dzieje się na zaocznych kierunkach studiów. Oblegane są także ośrodki nauki jazdy, szkoły językowe. Na kurs prawa jazdy zapisała się Katarzyna Czachor, 45-letnia mieszkanka Czechowic-Dziedzic. Pracuje jako ekspedientka. Właściciel sklepu, który jest bardzo zadowolony z jej pracy, obiecał, że jeśli zrobi prawo jazdy, nie będzie już musiała stać za ladą. Zajmie się zaopatrywaniem sklepu w towar, kontaktami z hurtowniami.

- Jakby nie było, to dla mnie awans - tłumaczy mieszkanka Czechowic.

Mówi, że jest jej ciężko pogodzić bieganie na kurs z pracą i domowymi zajęciami, ale jest pewna, że wytrwa do końca. Ma już za sobą pierwsze jazdy.

- Na naukę nigdy nie jest za późno. Zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności jest ważne nie tylko ze względu na sytuację na rynku pracy i chęć podniesienia swojej pozycji zawodowej. To naprawdę poprawia samopoczucie, pomaga uwierzyć w siebie - mówi Katarzyna Patykiewicz, psycholożka. - Często biorę udział w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i warsztatach. Zainteresowanie jest naprawdę ogromne - dodaje.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.