czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 marca 2008
  • wyświetleń: 1938

Kopalnia Silesia będzie szkocka

W poniedziałek komisja przetargowa zarekomendowała zarządowi Kompanii Węglowej ofertę szkockiego koncernu Gibson Group. Szkoci zamierzają kupić czechowicką Silesię za 205 mln zł brutto.

To kolejny duży krok ku temu, by Silesia stała się pierwszą polską kopalnią sprzedaną prywatnemu inwestorowi - mówi Dariusz Dudek, szef Solidarności w Silesii. To właśnie kopalniane związki zawodowe walczyły o ocalenie zakładu w Czechowicach-Dziedzicach. Według danych KW od 1999 roku kopalnia przynosiła straty, dlatego w styczniu 2005 roku została połączona z brzeszczańską w jeden zakład KWK Brzeszcze-Silesia. Dostępne złoża Silesii wyczerpują się, a dotarcie do nowych pokładów dobrego jakościowo węgla, szacowanych na 200 mln ton, wiąże się z wyłożeniem gigantycznych kwot.

Na taki ruch Kompanii Węglowej nie stać, postanowiła więc "uśpić" swój najmniejszy zakład. Górnicy nie mają wątpliwości, że byłby to koniec Silesii. Oni sami nie straciliby pracy, zostaliby jedynie przeniesieni do Brzeszcz. Ale "hibernacja", zapowiadana przez KW jako czasowa, w rzeczywistości zakończyłaby ponad stuletnią historię czechowickiej kopalni. Plan techniczno-ekonomiczny zakładał bowiem zalanie jej pokładów jeszcze w tym roku.

- Nie mamy zatem nic do stracenia. Albo nas sprzedadzą, albo zaleją - mówi Dudek.

Wiosną zeszłego roku zarząd Kompanii ugiął się wreszcie pod naciskiem związkowców z Czechowic i zdecydował o sprzedaży Silesii. Na horyzoncie krążył już wówczas potencjalny kupiec - firma Szkota Toma Gibsona, Gibson Group z siedzibą w Glasgow. Dudek i jego koledzy nawiązali kontakt z Gibsonem w 2005 roku.

- Już wtedy byliśmy zainteresowani kopalnią w Czechowicach. Związkowcy przekonali nas, żebyśmy poczekali na odpowiedni moment - mówił podczas jednego z pobytów w Silesii Tom Gibson.

Tymczasem przeszło 90 proc. załogi opowiedziało się w referendum za prywatyzacją kopalni. Już w październiku 2006 roku GG złożył w resorcie gospodarki ofertę zakupu Silesii. W kwietniu zeszłego roku, gdy prezes Kompanii Węglowej Grzegorz Pawłaszek potwierdził na konferencji prasowej w Czechowicach, że spółka przygotowuje się do sprzedaży kopalni, siedział obok niego Tom Gibson. Była to kolejna wizyta prezesa GG w Silesii. Towarzyszył mu Paul Fox, radca ds. handlowych i Unii Europejskiej oraz konsul generalny Wielkiej Brytanii w Polsce. Konsul powiedział wówczas: - Moja obecność jest dowodem poparcia rządu brytyjskiego dla projektu Gibson Group.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.