Wiadomości

  • 3 maja 2024
  • wyświetleń: 1494

W goczałkowickim uzdrowisku chcą leczyć otyłość u dzieci i młodzieży

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój chce wprowadzić do swojej oferty leczenie otyłości u dzieci i młodzieży w szpitalu Stokrotka. Otrzymało już pozytywną opinię wojewódzkiego konsultanta do spraw balneologii. Potrzebna jest jednak zmiana operatu uzdrowiska.

Szpital Stokrotka
Szpital Stokrotka · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


- Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój planuje otworzyć nowy kierunek leczenia otyłości u dzieci. Spółka zbadała właściwości fizykochemiczne i biochemiczne solanki - jednego z surowców naturalnych, którym dysponuje. Przeprowadzone badania wykazały możliwość rozszerzenia dotychczasowych profili leczniczych w wielu zakresach, natomiast ze względów medycznych zdecydowaliśmy się wystąpić do gminy o rozszerzenie operatu uzdrowiskowego o profile w zakresie leczenia otyłości. Spółka uzyskała pozytywne wyniki badań w tym zakresie, jak również opinię wojewódzkiego konsultanta do spraw balneologii i medycyny fizykalnej, prof. dr hab. n. med. Grzegorza Cieślara, który wystawił opinię dotyczącą właściwości podziemnych wód mineralnych i opisał profile, które mogą być stosowane - przekazał prezes Uzdrowiska Jarosław Wieszołek.

Po opinii wojewódzkiego konsultanta potrzebna będzie jeszcze opinia konsultanta krajowego. Wtedy będzie mogło ruszyć procedowanie zmiany operatu uzdrowiskowego. To duży krok dla rozwoju uzdrowiska. Usługi będą świadczone w ramach lecznictwa uzdrowiskowego dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Leczenie będzie odbywało się w ramach turnusu rehabilitacyjnego. Będą to 28-dniowe pobyty z zapewnioną opieką lekarską, pielęgniarską oraz konsultacją dietetyczną. Świadczenia będą otwarte dla dzieci z całego kraju, finansowane z NFZ-u. W jednym turnusie będzie mogło uczestniczyć nawet 90 dzieci.

Podczas turnusów będzie prowadzona kinezoterapia (leczenie ruchem). Będą to przede wszystkim ćwiczenia zespołowe w basenie solankowym, a także kąpiele solankowe oraz inhalacje z wykorzystaniem tężni. Uzdrowisko w ostatnim czasie dokonało wielu zakupów, wzbogacając swoją bazę zabiegową.

- W ocenie spółki leczenie otyłości w szpitalu dziecięcym to pożądany kierunek. Jesteśmy przygotowani do realizacji tego świadczenia. Mamy potencjał lekarski, fizjoterapeutyczny i bazę sprzętową. Planujemy współpracę z profesorem Pawłem Matusikiem - pediatrą, specjalistą w zakresie leczenia otyłości u dzieci, obecnie ordynatorem Oddziału Klinicznego Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości Szpitala Miejskiego w Tychach. Wcześniej doktor pracował w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka - mówi Jarosław Wieszołek.

- Teraz pierwszy krok jest po stronie gminy Goczałkowice-Zdrój, która może zmienić operat uzdrowiskowy. Do tej zmiany potrzebne są wyniki badań surowców naturalnych. Spółka te badania wykonała, posiada opinie konsultanta wojewódzkiego i stara się o opinię konsultanta krajowego - wyjaśnia prezes uzdrowiska.

- Zarówno ja, jak i profesor Matusik uważamy, że leczenie otyłości to duża luka, którą trzeba wypełnić. Na pewno jest duża potrzeba społeczna, aby tego typu świadczenia realizować - podkreśla J. Wieszołek.

- Otyłość u dzieci to choroba cywilizacyjna, coraz bardziej powszechna, wynikająca ze złych przyzwyczajeń, fatalnych modeli żywieniowych, braku dostatecznej opieki ze strony rodziców. dzieci jedzą to, co dostają, nie mają ruchu - podsumowuje prezes uzdrowiska.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.