Wiadomości

  • 19 maja 2024
  • wyświetleń: 1429

MDK zaprasza na czerwcową wycieczkę do Suchej Beskidzkiej i Krakowa

W czerwcu Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na wycieczkę do suchej Beskidzkiej oraz Krakowa. Wyjazd odbędzie się w sobotę 22 czerwca.

Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej
Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej · fot. visiton.pl


Ilość miejsc ograniczona: 45. Wyjazd spod czechowickiego MDK zaplanowany jest na godzinę 8.00, z kolei powrót - o 20.00.

Koszt wycieczki to 150 złotych od osoby, w tym po 70 złotych będzie zbierał przewodnik w autokarze. Zapisy ruszyły w czwartek 16 maja w sekretariacie MDK.

Program wycieczkiMuzeum w Suchej Beskidzkiej w Suchej Beskidzkiej

Muzeum prezentuje: dzieła sztuki - malarstwo, pamiątki, starodruki, ryciny, związane z historią zamku oraz Parafii Suskiej z okresu od XVI - XVIII w., dokumenty, fotogramy pamiątki związane z historią Suchej Beskidzkiej, malarstwo nowożytne z kolekcji prywatnej (tzw. kolekcja habsburska), wystawę archeologiczną "Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy" z artefaktami pozyskanymi z dna zbiornika w Świnnej Porębie (obecne Jezioro Mucharskie) oraz skarbem ozdób z brązu, wystawę z przejętych w 2017 roku zbiorów Marii i Emila Zegadłowiczów z Gorzenia Górnego pt. "Miłość do człowieka - miłość do sztuki - miłość do natury, wystawę najstarszych fotografii z Suchej (1893). W dziale regionalnym mieszczącym się w "Domku Ogrodnika" (czynnym w sezonie) - kolekcję etnograficzną obrazującą kulturę ludową mieszkańców Ziemi Suskiej - Górali Babiogórskich i Żywieckich.

Czas wolny na wizytę w Karczmie "Rzym", w której imć Twardowski wpadł w diabelskie sidła.

Kraków, Muzeum Narodowe

Wystawa "Złote runo - sztuka Gruzji"

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ale też w Europie tak wszechstronną, panoramiczną i obszerną wystawę sztuki gruzińskiej - od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem.

Wystawa sztuki gruzińskiej, zaplanowana przy współpracy z wiodącymi placówkami muzealnymi Gruzji w swoim zasadniczym założeniu ma charakter przekrojowy, obejmujący okres od starożytności po czasy współczesne, a zarazem skupiony na wybranych aspektach wielkiego dziedzictwa kultury gruzińskiej. Podejmujemy wyzwanie zaprezentowania Państwu panoramy sztuki różnorodnej, fascynującej i bogatej, a zarazem podejmującej szereg kwestii problemowych, przybliżających specyfikę gruzińskiego języka i jego alfabetu, związanej z nim przebogatej literatury, muzyki, jak również rozkwit wspaniałej kultury średniowiecznej. Z racji miejsca ekspozycji, jak i dla podkreślenia długoletnich więzi łączących Gruzję i Polskę, nieodzowna jest prezentacja dokonań Polaków, którzy pracowali i tworzyli dla Gruzji, jako zesłańcy, jak i z wolnego wyboru. Zależy nam na tym, by zaprezentować wielkie momenty w historii Gruzji z wykorzystaniem dzieł, które można określić mianem jako cimelia.

Wystawa w największej Sali Wystaw Zmiennych w Gmachu Głównym MNK w Krakowie. Partnerem strategicznym jest Muzeum Narodowe w Tbilisi, natomiast lista obiektów obejmuje także zbiory innych partnerskich instytucji, do których należą m. in. Państwowe Muzeum w Kutaisi, Muzeum - Pałac Dadianich w Zugdidi, Muzeum Archeologiczne w Batumi i szereg Muzeów i instytucji w Tbilisi: Pałac Sztuki, Narodowe Centrum Rękopisów w Tbilisi i Muzeum Miasta Tbilisi.

Wystawa podzielona jest na dziesięć sekcji prezentujących Gruzję jako kolebkę światowego winiarstwa i zarazem proces tworzenia się wspólnoty społecznej i państwa. Zademonstrowane zostaną fascynujące znaleziska archeologiczne, w tym najstarsze narzędzia rolnicze, świadectwa narodzin metalurgii oraz antyczna ceramika. W sekcji poświęconej Skarbom Kolchidy udokumentujemy wagę pierwszych, intensywnych kontaktów miedzy Grecją a Gruzją, utrwalonych w micie o wyprawie argonautów do Kolchidy, a zarazem bogactwo wyrafinowanej, starożytnej sztuki złotniczej.

Przyjęcie chrześcijaństwa przypomną wspaniałe kamienne stele powstałe wiele wieków zanim nowa religia pojawiła się w Polsce. Pokażemy zabytki gruzińskiego piśmiennictwa z różnorodnymi wersjami alfabetu, jak również różne odmiany kultury muzycznej. Nerwem państwa gruzińskiego jest jego stolica, dlatego przybliżona zostanie ikonografia miasta, jego historia i przemiany ze wskazaniem punktów newralgicznych, jak katedra Sioni, Stary bazar, ujmowane na płótnach artystów awangardowych, orientalizujących oraz w fotografii.

Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję przybliżenia dorobku polskich twórców, którzy związali swoje losy z Gruzją, jak Henryk Filipowicz, czy Henryk Hryniewski. Osobno zaprezentowana zostanie twórczość najsłynniejszego artysty gruzińskiego Niko Pirosmaniego, który łączył motywy związane z życiem codziennym i gruzińską tradycją ze specyficzną stylizacją, nadającą jego dziełom niepowtarzalne, osobiste piętno. Wystawę zamknie prezentacja wybranych dzieł twórców awangardowych, z którymi powiązani byli także polscy artyści, m. in. Zygmunt Waliszewski.

Kurator i autor scenariusza wystawy: Prof. dr hab. Mirosław Piotr Kruk.

Zwiedzanie z przewodnikiem.

MDK zaprasza na czerwcową wycieczkę do Suchej Beskidzkiej i Krakowa
fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj