Wiadomości

  • 19 maja 2024
  • 22 maja 2024
  • wyświetleń: 5195

"Chachary". Nowa książka pochodzącego z Zabrzega Dariusza Zalegi

W kwietniu nakładem Wydawnictwa "Krytyka Polityczna" ukazała się książka "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska" autorstwa Dariusza Zalegi - pochodzącego z Zabrzega dziennikarza i historyka. W publikacji nie brakuje czechowickich wątków.

Zdjęcie z okładki książki "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska"
Zdjęcie z okładki książki "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska" · fot. Wydawnictwo "Krytyka Polityczna"


Jak czytamy w opisie książki opublikowanej przez wydawcę, "Chachary" opowiadają marignalizowaną i przemilczaną historię regionu. Bez większego teoretyzowania, ale i ze szczyptą refleksji.

- Śląsk zawsze był wykorzystywany, jeśli nie przez lokalnych arystokratów, to przez Polskę, czy Niemcy. Autor przygląda się historii regionu od samego początku, aż po czasy współczesne. Wydobywa to, co pozostaje w cieniu historii, niemniej pozostaje konkretne, dające się udowodnić, dzięki statystykom i wydarzeniom, w tym mikrohistoriom - dodaje Wydawnictwo "Krytyka Polityczna".

"Chacha" to wedle słownika łobuz, nicpoń, włóczęga, czy nędzarz. Nic przyjemnego, ale może jest dobrym symbolem tego, co nie pasuje do oficjalnej, dominującej narracji? Zalega oddaje głos biedującym chłopom, wykorzystywanym robotnicom, przepracowanym górnikom, czy buntującym się pracowniczkom. Opisuje przemiany, kierat ciężkiej pracy oraz strajki i walki o niezależność i sprawiedliwość społeczną.

- Chachar to ktoś z dołów społecznych. Ktoś, kto nie mieści się w ustalonych normach. Ktoś, kto je przekracza. Słowem, ktoś podejrzany. Czy ludowa historia Górnego Śląska może opowiadać o kimś innym, niż on? Kto będzie bohaterem opowieści, która wychodzi poza grzeczne, ugładzone i krzepiące obrazki? Ino chachar. Motłoch, plebs, tłuszcza, dziady... Wsioki i robole. A naprzeciw byli ci panowie, po których zostały piękne pałace, albo chociaż ich ruiny - to jeden z fragmentów książki.

Dariusz Zalega urodził się w 1974 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Pochodzi z Zabrzega, a obecnie mieszka w Chorzowie. Jest absolwentem czechowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. To dziennikarz, historyk, reżyser filmów dokumentalnych, organizator wydarzeń kulturalnych. Pasjonat historii Śląska, ruchu robotniczego i czeskich piw. Jego książka "Śląsk zbuntowany" otrzymała nominację do Nagrody Historycznej POLITYKI. Prowadzi fanpage "Zbuntowany Śląsk" oraz knajpę Rebel Garden.

Okładka książki "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska
Okładka książki "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska · fot. Wydawnictwo "Krytyka Polityczna"

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj