Wiadomości

  • 27 maja 2024
  • wyświetleń: 405

Skuteczne metody niszczenia dokumentów: Od domowych rozwiązań po profesjonalne usługi

Materiał partnera:

Rachunki, dokumentacja medyczna, listy, rozliczenia podatkowe - to tylko przykłady pism, do których niepowołane osoby nie powinny mieć dostępu. Ich utylizacja może mieć miejsce w domu, jednak tego typu usługi świadczą również wyspecjalizowane podmioty. Jak skutecznie niszczyć dokumenty w domowych warunkach? Kiedy warto sięgnąć po profesjonalną pomoc?

dokumenty


Domowe sposoby niszczenia dokumentówOsoby fizyczne najczęściej niszczą dokumenty w domowych warunkach. Popularną praktyką jest rozdrabnianie papieru za pomocą nożyczek albo po prostu, poprzez jego targanie. Drobne ścinki trudno ponownie skleić w jedną całość, choć odczytanie poszczególnych danych nie jest niemożliwe. Inną metodą utylizacji dokumentów jest ich spalanie. Niemniej jednak, mając na uwadze dobro środowiska naturalnego i bezpieczeństwo, ta metoda nie powinna być praktykowana. Jeśli mamy do zniszczenia sporą ilość dokumentów, warto wyposażyć się w małą niszczarkę. Nie jest to niezawodny sprzęt, ale pozwala osiągnąć zadowalające efekty przy minimum wysiłku.

Na czym polega profesjonalne niszczenie dokumentów?Usługi z zakresu niszczenia dokumentów świadczone są przez profesjonalne firmy, których oferta skierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Niszczenie dokumentów polega na:

  • umieszczeniu ich w specjalnej niszczarni - w ten sposób utylizuje się dokumentację papierową, rozdrabniając ją na części, z których odczytanie poszczególnych informacji jest niemożliwe,
  • demagnetyzacji - metoda dedykowana dyskom twardym oraz elektronicznym nośnikom danych,
  • utylizacji - odpady uzyskane w procesie niszczenia muszą zostać poddane utylizacji tak, aby odzyskanie danych nie było możliwe.


W większości przypadków dokumenty wywożone są z miejsca składowania do miejsca, w którym poddane zostaną utylizacji. Czasami jednak mogą zostać zniszczone w siedzibie firmy tak, aby nie wydostały się na zewnątrz. Wiele zależy od specyfiki dokumentów oraz potrzeb przedsiębiorców.

Skuteczne niszczenie danych i dokumentów - jaką metodę wybrać?Zgodnie z RODO, niszczenie danych i dokumentów powinno prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nośnika w taki sposób, aby uniemożliwić ponowne odtworzenie danych wrażliwych. Przepisy dotyczą w szczególności firm i instytucji publicznych. Niemniej jednak utylizacja osobistych dokumentów także musi uniemożliwiać uzyskanie informacji poufnych, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Domowe sposoby najczęściej nie okazują się skuteczne, a dodatkowo wymagają sporych nakładów pracy. Tymczasem z usług profesjonalistów najczęściej korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, jednak warto rozważyć je również w przypadku dokumentacji własnej.

Niszczenie dokumentów i danych ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Jeśli decydujemy się utylizować je w domu, najlepiej zainwestować w niewielkich rozmiarów niszczarkę. Natomiast podmioty, które muszą przestrzegać surowych norm prawnych, powinny nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną firmą niszczącą dokumenty i nośniki danych.