
Wiadomości
- 31 maja 2024
- wyświetleń: 396
Jakie są najlepsze lekkie pokrycia dachowe? Dowiedz się więcej!
Materiał partnera:
W trakcie planowania konstrukcji dachowej, a także już na etapie jej wykończenia warto wiedzieć, jakie poszycia dachowe są najlżejsze. To często jeden z kluczowych czynników determinujących opłacalność zakupu danego materiału. Chcesz mieć dach, który będzie lekki, wytrzymały i funkcjonalny? Poznaj lekkie pokrycia dachowe i wybierz mądrze!

Przed podjęciem decyzji o wykończeniu dachu konkretnym materiałem, musisz ustalić przede wszystkim swoje preferencje oraz typ konstrukcji dachowej. Istotnym czynnikiem jest nośność, którą gwarantują ułożone krokwie. Jeśli udźwig dachu jest mniejszy, wtedy musisz inwestować w wyjątkowo lekkie pokrycia dachowe, aby nie uszkodzić konstrukcji.
Lekkie pokrycie dachowe, czyli jakie?
Tak naprawdę nie da się jednoznacznie wskazać, jakie pokrycie dachowe jest "lekkie".
To pojęcie względne, które trzeba analizować wyłącznie w zestawieniu z maksymalnym udźwigiem konstrukcji dachowej.
Nowoczesne lekkie pokrycia dachowe to takie, które mają niewielką wagę, są odporne na warunki atmosferyczne oraz zmiany klimatyczne. Dzięki temu konstrukcja drewniana dachu zachowuje swoją trwałość przez wiele lat, a dodatkowo jest zabezpieczona przed oddziaływaniem trudnych warunków panujących na zewnątrz.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje lekkich pokryć dachowych?
W Polsce najpopularniejsze pokrycia dachowe wyróżniające się niewielką wagą to głównie: blachodachówka, blacha trapezowa, panele dachowe prefabrykowane, blacha aluminiowa na dach, a także nowoczesne dachówki z polipropylenu. Alternatywne rozwiązanie to pokrycia dachowe bitumiczne, choć te są stosowane coraz rzadziej.
Jeśli masz nowoczesny budynek i większą konstrukcję dachu np. dwu lub czterospadowego, wtedy wybieraj jak najlżejsze materiały np. blachodachówkę, panele lub opcjonalnie dachówkę cementową (ale tylko taką o obniżonym ciężarze).
Świetna opcja to płyty faliste, które są niezawodne, odporne na warunki atmosferyczne i co najważniejsze - lekkie. Zamówisz je w firmie Onduline z gwarancją doskonałego utrzymywania ciepła, izolacji akustycznej poddasza, a także odporności na występowanie korozji.
Gdzie można wykorzystać lekkie pokrycia dachowe w praktyce?
Lekkie materiały na poszycia dachowe można wykorzystać praktycznie wszędzie. Ultralekkie materiału do wykończenia dachu sprawdzają się na konstrukcjach, gdzie kąt nachylenia połaci jest nie mniejszy niż 15 stopni.
Stosując lekkie poszycia dachowe:
- nie musisz wzmacniać dodatkowo konstrukcji dachu,
- zyskujesz możliwość wieloletniej eksploatacji budynku bez ryzyka zniszczenia konstrukcji dachowej,
- możesz je kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach.
Lekkie pokrycia dachowe to materiały, które wpisują się w aktualne trendy obowiązujące
w budownictwie i dekarstwie. Pamiętaj, że zakup lekkiego materiału to dopiero początek. Później konieczny jest też prawidłowy montaż. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, koniecznie zgłoś się do ekspertów i skorzystaj z profesjonalnych usług dekarskich.