
Wiadomości
- 5 czerwca 2024
- wyświetleń: 403
Kompletne dane inspekcyjne z dronów w budownictwie - jak można je wykorzystać?
Materiał partnera:
Nowe technologie zmieniają sposób funkcjonowania firm w wielu branżach. Dobrym przykładem praktycznego zastosowania nowoczesnych dronów z czujnikami i systemem kamer jest branża budowlana. W tym przypadku inspekcjami z powietrza objęte są wszystkie obiekty budowlane, które wymagają precyzyjnego skaningu.

Nowoczesne urządzenia skanujące i przekazujące obraz na żywo do sterownika komputerowego to prawdziwa innowacja w branży budowlanej i technologicznej. W praktyce dane inspekcyjne z dronów mogą posłużyć m.in. do oceny stanu technicznego budynków wznoszonych przez deweloperów - zarówno domów, jak i hal przemysłowo-produkcyjnych.
Budownictwo infrastrukturalne a zastosowanie dronów wizyjnych
W dzisiejszych czasach drony to nie tylko ciekawostka technologiczna. Takie urządzenia znajdują praktyczne zastosowane w szeroko pojętym budownictwie. Dzięki nim pozyskasz niezbędne dane na temat wybranych obiektów budowlanych takie, jak:
- zdjęcia z lotu ptaka,
- wideo wysokiej rozdzielczości z możliwością wykonania zbliżeń,
- dane fotogrametryczne pozwalające na stworzenie fotomap,
- chmury punktów pochodzące ze skaningu laserowego - niezbędne do opracowania modelu 3D budynku.
Wszelkiego rodzaju dane gromadzone przez drony są ściśle powiązane z lokalizacją GPS. dzięki temu łatwiej stworzyć ortofotomapy i chmury punktów, które zawierają precyzyjne dane lokalizacyjne i wymiary obiektów. W ten sposób pozyskujesz pełnoprawne dane geodezyjne niezbędne do skrupulatnego zaplanowania projektów budowlanych.
W jaki sposób można wykorzystać drony inspekcyjne w budownictwie?
Jest naprawdę wiele możliwości, aby wykorzystać w praktyce drony inspekcyjne
w budownictwie. Najpowszechniejsze działania z użyciem dronów to:
- lokalizowanie mostków termicznych zarówno w nowym, jak i starym budownictwie,
- oszacowanie kosztów związanych z robotami ziemnymi,
- poprawy poziomu bezpieczeństwa na terenie budowy poprzez monitorowanie sprzętu wykorzystywanego do pracy na wysokościach.
Ogólnie rzecz biorąc nowoczesny dron gromadzący dane z powietrza, jest w stanie precyzyjniej i szybciej zebrać kluczowe informacje. To korzystna opcja, chociażby ze względu na fakt szybszego przeprowadzenia prac geodezyjnych na danym terenie.
Drony wizyjne z systemem kamer termowizyjnych i czujników GPS nie zastąpią jednak pracy inspektora budowlanego. Mogą być sporym ułatwieniem przyśpieszającym pracę geodetów
i inspektorów.
Drony wizyjne a inwentaryzacja placu budowy
Ciekawym zastosowaniem dronów w budownictwie jest przeprowadzanie inwentaryzacji na terenie budowy. Zdjęcia z powietrza ułatwiają ocenę, jak dużo materiałów budowlanych jest dostępnych na terenie budowy. Dzięki temu łatwiej obliczyć też objętość:
- zdjętego humusu ziemnego,
- mas ziemnych,
- zużycia żwiru, betonu i innych materiałów budowlanych.
W praktyce inwentaryzacje z powietrza ułatwiają kontrolę ewentualnych nieprawidłowości na budowie, a także zapobiegają nadużyciom wynikającym m.in. z kradzieży materiałów budowlanych.