Wiadomości

  • 13 czerwca 2024
  • 16 czerwca 2024
  • wyświetleń: 4695

Uszkodzone mosty, drogi i szpitale. Szkody szacowane na 80 mln zł po powodzi błyskawicznej

Prawie 80 mln zł - to wstępne szacunki szkód, jakie wyrządziła błyskawiczna powódź na terenie powiatu bielskiego w zeszłym tygodniu. Woda największe zniszczenia przyniosła w gminach: Jasienica, Porąbka, Wilamowice, Kozy i Czechowice-Dziedzice. Nadal pracują komisje ds. szacowania strat powołane przez burmistrzów/wójtów i starostę bielskiego.

Uszkodzenia przy moście na rzece Białka - 4.06.2024
Uszkodzenia przy moście na rzece Białka - 4.06.2024 · fot. mp / czecho.pl


Jeśli chodzi o własność Powiatu Bielskiego, największe szkody są na mostach i drogach w czechowickiej gminie. Ucierpiały 3 mosty: przy ul. Bestwińskiej na rzece Biała w Czechowicach-Dziedzicach, na ul. Zabrzeskiej w Ligocie (rzeka Iłownica) oraz na ul. Bielskiej w Ligocie (potok Jasieniczanka). Roboty zabezpieczające trwają przy tym pierwszym. Wszystkie 3 przeprawy są przejezdne, ale na wszystkich obowiązuje ruch wahadłowy.

Z kolei jeśli chodzi o drogi, w najgorszym stanie jest ul. Rolników w Ligocie, która znalazła się w całości pod wodą w zeszłym tygodniu. W przypadku kilkunastu innych dróg w całym powiecie chodzi o zniszczone pobocza i odwodnienie. Według szacunków Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej naprawa całości będzie kosztowała ok. 22 mln zł.

Sytuacja w Ligocie - rzeki Wapienica i Iłownica oraz ul. Rolników około godziny 8.00 - 4.06.2024
Zalana ulica Rolników w Ligocie - zdjęcie z około godziny 8.00 - 4.06.2024 · fot. mp / czecho.pl


W miniony wtorek woda zalała także piwnice kilku budynków dwóch szpitali: Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej oraz Bielskiego Centrum Psychiatrii "Olszówka". Mowa o pomieszczeniach pomocniczych, gospodarczych, szatniach dla personelu i archiwach. Dodatkowo w "pediatryku" w zeszły weekend doszło do awarii windy w głównym budynku, co było wynikiem zalania. Dźwig jest już sprawny. W placówkach szacują, że usunięcie szkód będzie kosztowało w sumie ponad 230 tys. zł.

W największej gminie Jasienica we wszystkich 14 sołectwach uszkodzone zostały drogi, przydrożne rowy, mosty i kładki, a także prywatne posesje i domy. Woda wdarła się do piwnicy gminnej przychodni zdrowia w Jasienicy, zalane były obiekty sportowe. Według pierwszych ostrożnych szacunków straty w mieniu gminnym wyniosły nie mniej niż 20 mln zł. W gminie Porąbka uszkodzonych zostało 11 dróg we wszystkich 4 sołectwach. Chodzi głównie o nawierzchnię i system odwodnienia.

Sytuacja w Ligocie - 4.06.2024 · fot. Facebook / UM Czechowie-Dziedzice; OSP Ligota; Sołectwo Ligota;


Szkody wyceniono na ok. 12 mln zł. O stratach w wysokości 10 mln zł mówią gospodarze gmin: Wilamowice i Kozy. W gminie Wilamowice to m.in. zalane piwnice i przeciekające dachy w szkołach podstawowych w Pisarzowicach i Dankowicach, a także podmyty most w centrum Pisarzowic oraz kładka pieszo-rowerowa w Hecznarowicach. Władze gminy niepokoi nadal potężny zator na potoku Pisarzówka w Hecznarowicach, w tej sprawie współpracują z PGW Wody Polskie. Z kolei w gminie Kozy to m.in. uszkodzone kładki na potokach: Kozówka i Pisarzówka.

W powyższym zestawieniu nie ujęto strat w prywatnych posesjach i domach. Przypomnijmy, mieszkańcy mogą składać wnioski o pomoc finansową w gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Jest to pomoc rządowa dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.