Wiadomości

  • 27 czerwca 2024
  • wyświetleń: 355

Jak Wybrać i Sadzić Cebulki Kwiatowe: Kompletny Przewodnik

Materiał partnera:

Rośliny cebulowe to wyjątkowa ozdoba i świetny sposób na uatrakcyjnienie wyglądu każdego ogrodu. Ich sadzenie wbrew pozorom nie jest jednak takie proste. Staranne dbanie o nie w okresie wzrostu jest niebywale ważne, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Co zatem należy wiedzieć o sadzeniu cebulek kwiatowych?

Jak Wybrać i Sadzić Cebulki Kwiatowe: Kompletny Przewodnik


Kiedy najlepiej sadzić rośliny cebulowe? - podpowiada sklep plantet.pl

Czas sadzenia roślin cebulowych powinien być uzależniony od okresu ich kwitnienia. Rośliny, które kwitną latem, należy sadzić na początku wiosny. Do kategorii tej zaliczamy chociażby dalie. Większość ogrodników rekomenduje, aby rośliny kwitnące latem zacząć sadzić już w połowie kwietnia. Co warto podkreślić, spora część roślin cebulowych jest odporna na niskie temperatury, co sprawia, że mogą one bez problemu przetrwać zimę w gruncie. W sierpniu i wrześniu sadzi się natomiast rośliny, które kwitną późną jesienią. Do grona tego należy m.in. szafran. Niektóre rośliny cebulowe są znane z tego, że kwitną na wiosnę. W ich przypadku sadzenie najlepiej wykonać jesienią, pomiędzy wrześniem a październikiem. Co warto podkreślić, na rynku można znaleźć różne rodzaje cebulek kwiatowych, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie. Popularnością cieszą się zarówno produkty suche, przeznaczone do jak najszybszego posadzenia, jak i cebulki w torfie albo korze.

Zamów cebulki kwiatowe w promocyjnych cenach na
https://plantet.pl/cebulki-kwiatowe

W jaki sposób przygotować się do sadzenia cebulek kwiatowych?

Po zakupie cebulek należy zadbać o staranne przygotowanie miejsca, w którym zostaną posadzone rośliny cebulowe. Na wstępie niezbędne jest odpowiednie przygotowanie ziemi. W tym celu należy chociażby usunąć chwasty, a następnie przekopać oraz wyrównać ziemię. Do uporania się z chwastami pomocne mogą okazać się środki chwastobójcze, które szybko i skutecznie zwalczają niechciane chwasty. Cebule kwiatowe najlepiej sadzić w podłożu o odczynie obojętnym albo lekko zasadowym, gdyż dzięki temu rośliny urosną w sposób zdrowy i relatywnie szybki. Aby gleba była jeszcze lepiej dostosowana pod cebulki kwiatowe, można dodać do niej torf albo węgiel brunatny. Sprawi to, że jej właściwości staną się jeszcze lepsze. Bardzo dobrym wyborem będzie też wzbogacenie gleby o mineralny nawóz wieloskładnikowy. Niezwykle często popełnianym błędem przez ogrodników jest sadzenie roślin cebulowych w tym samym miejscu, gdzie były one sadzone w minionym roku. Jest to jednak niepoprawne postępowanie, ponieważ znacząco zwiększa ono ryzyko pojawienia się chorób albo niepożądanych szkodników. Chcąc uchronić cebule kwiatowe przed gryzoniami, najlepiej posadzić je w plastikowych osłonkach lub drucianych doniczkach - podkreśla portal Deccoria.

Jak skutecznie sadzić rośliny cebulowe?

Aby uzyskać naprawdę piękne rośliny cebulowe, niezbędne jest pamiętanie o odpowiedniej głębokości sadzenia. W większości przypadków cebule sadzi się na głębokości, która jest równa 2-3 ich wysokościom. Świetnym wyborem będzie sadzenie po kilka sztuk do większych dołków, w sposób niesymetryczny. Po przykryciu cebulek ziemią należy glebę delikatnie ugnieść, by pozbyć się przestrzeni wypełnionych powietrzem. Aby zabezpieczyć cebulki przed szkodnikami, warto posadzić je w specjalnych koszyczkach albo skrzynkach zakopywanych razem z nimi w ziemi. Jeśli decydujesz się na sadzenie cebulek kwiatowych jesienią, to pamiętaj o pokrywie ściółkowej. Dzięki niej cebulki będą skutecznie chronione przed niechcianym przemarzaniem. Jeśli natomiast chcesz sadzić rośliny cebulowe w doniczkach, to pamiętaj, aby stawiać na produkty zrobione z plastiku albo gliny. Są one bowiem znane z bardzo dobrej jakości. W przypadku sadzenia w doniczkach należy również zadbać o dokładne przykrycie cebulek ziemią oraz mocne dociśnięcie. Dodatkowo wierzchnią część można posypać żwirem. Pozwala on bowiem zachować odpowiednią wilgotność. Podlewanie można rozpocząć dopiero po dokładnym przeschnięciu podłoża. Pamiętaj, że rośliny cebulowe w większości przypadków powinny być dobrze podlewane, gdyż wówczas pięknie kwitną, jednak latem wymagają suszy. W tym okresie ich liście zaczynają bowiem zasychać. Dla osób zainteresowanych pracami w ogródku polecane są również węże ogrodnicze, które służą nie tylko do podlewania ogrodu, ale też do mycia chodników.