Wiadomości

  • 3 lipca 2024
  • wyświetleń: 554

Bagaż podręczny w samolocie - jak się spakować?

Materiał partnera:

Na urlop lecisz samolotem? Zapewne głowę zaprząta Ci kwestia pakowania bagażu. W samolocie obowiązują dość rygorystyczne normy, według których należy skompletować swoje rzeczy na wyjazd. Dotyczą one przede wszystkim wymiarów oraz wagi bagażu, a także sposobu pakowania płynów czy kosmetyków. Kogoś, kto lata rzadko lub planuje wypad samolotem po raz pierwszy, wizja pakowania może w tej sytuacji przerastać. Tak naprawdę wystarczy jednak zapoznać się z zasadami obowiązującymi w konkretnych liniach lotniczych i poznać kilka sprytnych trików dotyczących pakowania.

Bagaż podręczny w samolocie - jak się spakować?
fot. Freepik


Jeśli boimy się o swój bagaż, warto go wcześniej ubezpieczyć. Można to zrobić nawet w przypadku bagażu podręcznego. To uzasadniony ruch zwłaszcza, jeśli w bagażu przewozimy droższy sprzęt, np. aparat fotograficzny lub kosztowny prezent dla kogoś. Na stronie https://izi.pl/poradniki/bagaz-podreczny-w-samolocie/ znajdziemy konkretne informacje na temat tego, ile kosztuje ubezpieczenie bagażu podręcznego u poszczególnych ubezpieczycieli i jaka jest jego suma przy wypłacie. Bagaż podręczny możemy ubezpieczyć przy okazji wyboru innych polis, niezbędnych podczas wakacyjnego wyjazdu, np. ubezpieczenia kosztów leczenia. To ważna forma ubezpieczenia, a dostępne opcje sprawdzimy pod tym linkiem: https://izi.pl/ubezpieczenie-kosztow-leczenia/.

Jakie są rodzaje bagażu w transporcie lotniczym?Bagaż podręczny może być jedynym, jaki zabierzesz ze sobą w podróż samolotem. Zwykle jego wymiary to 55 x 40 x 25 cm, a waga nie może przekroczyć 10 kg. Taki bagaż możemy zabrać w formie torby lub walizki kabinówki - warunkiem jest, aby mieściły się w schowku nad głowami pasażerów.

Poza bagażem podręcznym, na pokład samolotu możemy wziąć również niewielki bagaż osobisty. Zwykle transportujemy w ten sposób mały plecak lub laptop, który można umieścić pod siedzeniem pasażera. Większych gabarytów bagaż umieszczany jest w luku bagażowym - należy go wcześniej zarejestrować podczas odprawy na lotnisku i opłacić koszt według taryfy przewoźnika. Ten bagaż również musi spełniać określone normy w zakresie wymiarów i wagi. Po ich przekroczeniu obowiązuje dopłata. Takową nalicza przewoźnik także w przypadku bagażu podręcznego, jeśli okaże się za ciężki lub zbyt duży. Niekiedy opłata za bagaż rejestrowany może okazać się mniejsza niż za zwykły bagaż podręczny z dopłatami po przekroczeniu norm wagowych. Z kolei linie budżetowe niemal zawsze wymagają dodatkowej opłaty za bagaż podręczny. Dlatego warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi bagażu i opłat bagażowych w konkretnych liniach.

Jak zapakować bagaż podręczny? To nie takie trudneWbrew pozorom 10 kg bagażu to nie tak mało, zwłaszcza dla osób, które podczas podróży i tak ograniczają się do niezbędnego minimum. Można w nim umieścić obuwie na zmianę, bieliznę, całkiem sporo mądrze poskładanych ubrań, książki, lekarstwa czy niezbędne kosmetyki.

Pakując się do kabinówki lub niewielkiej torby pamiętaj o tym, że nie wszystko warto zabierać z domu. Dodatkowe kosmetyki na przykład zwykle można kupić już na miejscu, dlatego na drogę powinna nam wystarczyć niewielka przezroczysta torebka. Zmieści ona kilka butelek po max. 100 ml, do których możemy przelać hipoalergiczny żel czy ulubiony krem z filtrem. Tylko w takiej formie przewóz kosmetyków w samolocie jest dozwolony.

Okiełznanie bagażu podręcznego będzie łatwiejsze, jeśli sprytnie spakujemy do niego ubrania. Najczęściej wybieraną metodą jest rolowanie poszczególnych elementów garderoby. Ubrania zamiast zwijać w rulon możemy też składać w prostokąt i wkładać do walizki w pionie. Wielu pasażerów wykorzystuje również torby próżniowe, pozwalające na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. W bagażu podręcznym warto wykorzystać każdą szczelinę i wolną przestrzeń między przedmiotami. Możemy do nich wcisnąć zwinięte skarpetki, słuchawki lub mały ręcznik.