Wiadomości

  • 3 lipca 2024
  • wyświetleń: 471

Co wpływa na cenę złota?

Materiał partnera:

Cena złota na rynku ustalana jest przez Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców (LBMA). W jego skład wchodzą zarówno banki, jak i inne instytucje powiązane swoją działalnością z metalami szlachetnymi. Dane na temat cen publikowane są dwa razy dziennie i respektowane na całym świecie. Doświadczeni inwestorzy regularnie z nich korzystają, aby upłynniać swoje inwestycje na lepszych warunkach. Co jednak wpływa na cenę złota i od czego mogą zależeć jej wahania?

Co wpływa na cenę złota?


Czynniki geopolityczne



Wartość kruszcu na rynku uzależniona jest od szeroko pojętej sytuacji geopolitycznej na całym świecie. Dobrym przykładem z ostatnich lat jest wojna na Ukrainie, po której nastąpił napływ osób chcących zabezpieczyć i uratować swoje oszczędności, lokując je w kruszcach. Wzrost popytu przekłada się oczywiście również na cenę. Lokalne konflikty miewają bezpośredni wpływ na wydobycie kruszców, np. uniemożliwiając pracę miejscowych kopalni. Wpływ lokalnej polityki może być też wręcz przeciwny - przyczyniać się do rozwoju wydobycia i przedsiębiorstw, które się tym zajmują. Zarówno złoto inwestycyjne, jak też wiele praktycznych informacji i porad na temat inwestowania znajdziesz pod tym adresem: https://mennicamazovia.pl.

Popyt na biżuterię



Zapotrzebowanie na kruszce wynika nie tylko z potrzeb inwestorów nabywających złoto inwestycyjne (https://mennicamazovia.pl/pol_m_Zloto-152.html). Branża jubilerska od zawsze stanowi istotną gałąź kreującą popyt na złoto. Popyt na biżuterię uzależniony jest z kolei w dużej mierze od mody oraz statusu finansowego społeczeństwa. Lokalne kryzysy, a także rozwój gospodarczy społeczeństw będzie przekładać się na zmniejszoną lub zwiększoną chęć zakupu dóbr luksusowych, do których należy złota biżuteria. Obecnie największymi rynkami są pod tym względem Indie oraz Chiny.

Polityka banków centralnych



Choć banki centralne nie wpływają bezpośrednio na kursy kruszców, co jest przewagą złota czy srebra nad walutami, mają one wpływ na nie w sposób pośredni. Instytucje te samodzielnie dokonują zakupów złota w celu zabezpieczenia rezerw walutowych. Zakupywane ilości są na tyle duże, że istotnie oddziałują na ogólny poziom popytu, a co za tym idzie, również ceny. Świadkami takiej sytuacji jesteśmy w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy w związku z niestabilną sytuacją gospodarczą znacząco wzrosła aktywność banków centralnych na rynku złota.

Kurs dolara amerykańskiego



Ceny złota są nierozerwalnie związane z kursem dolara amerykańskiego. Kruszec ten jest wyceniany właśnie w walucie Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo istotnym czynnikiem jest fakt, że dolar amerykański ma największy udział w rezerwach walutowych banków centralnych. Kurs tej waluty w pewnym sensie odzwierciedla zatem sytuację światowej gospodarki i rynków finansowych. Powszechnie uznawaną regułą jest to, że im dolar słabszy, tym mocniejsze i droższe jest złoto.