Wiadomości

  • 10 sierpnia 2024
  • 13 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 3157

Sołtys z Ligoty i kosiarka z FIFA, czyli o historii ligockiej murawy

Na swojej stronie internetowej Śląski Związek Piłki Nożnej przytoczył ciekawą historię murawy, którą na boisku, na którym gra miejscowa A-klasowa drużyna, wyhodował Stanisław Słowik, odznaczony Złotą Honorową Odznaką Śląskiego Związku Piłki Nożnej za działalność na rzecz śląskiej piłki.

Stanisław Słowik
Stanisław Słowik · fot. Śląski Związek Piłki Nożnej


Śląski Związek Piłki Nożnej przytacza historię obecnego boiska w Ligocie i jej murawy. Stanisław Słowik opowiada w rozmowie z portalem ŚZPN, że przed laty postarał się o pozyskanie terenu od Agencji Nieruchomości Rolnej, a pierwszą inwestycją według projektu, który powstał z pieniędzy sołeckich, było zbudowanie boiska.

- Podczas tych prac, wykonywanych przez firmę Pagro, zaprzyjaźniłem się z jednym z najlepszych fachowców w Polsce od tego rodzaju prac, bo wykonywał płyty dla Lecha Poznań i Śląska Wrocław, a nawet dla Bayeru 04 Leverkusen. Na "dzień dobry" spodobało mi się to, że zaczynając pracę w Ligocie zaprosił projektanta i kazał mu przeprojektować pierwotne plany, dając swoje wytyczne według najlepszej normy DIN 18035. Niestety nie wszyscy nadzorują te prace i później okazuje się, że murawy są kiepskie, co widać nawet u nas w ekstraklasie - dodał Słowik.

- W Ligocie natomiast wykonawca po oddaniu płyty do użytku, widząc moje zaangażowanie i zainteresowanie się tym tematem, zaproponował mi, żebym przez rok osobiście zajął się murawą. W zamian za to, choć nawodnienia nie było w projekcie, gratisowo dołożył wykonanie profesjonalnego nawodnienia. Zostałem przeszkolony oraz uczestniczyłem w konferencji greenkepeerów, na której pogłębiłem swoją wiedzę i zdobyłem kontakty z najlepszymi specjalistami od utrzymania boisk w naszym kraju i tak to się zaczęło - wspomina sołtys Ligoty.

W artykule "Sołtys z Ligoty i kosiarka z FIFA", Śląski Związek Piłki Nożnej zwrócił uwagę, że boisko LKS-u Ligota, obchodzącego w tym roku 70-lecie, "nie tylko zaczęło słynąć w okolicy z najlepszej murawy, ale jeszcze w momencie, w którym zostało zakwalifikowane jako obiekt treningowy mistrzostw świata U20 w 2019 roku stało się słynne w całym kraju, a nawet poza granicami".

- To właśnie w związku z tymi mistrzostwami, jeszcze na półtora roku przed ich otwarciem, Alan Ferguson jako przedstawiciel FIFA, w której jest głównym specjalistą od boisk, przyjechał do nas na kontrolę - dodaje Stanisław Słowik, cytowany przez serwis http://www.slzpn.pl.

- Zobaczył i spodobało się. Podpowiedział co jeszcze należy poprawić i powiedział, że potrzebujemy specjalistycznej kosiarki, żebyśmy osiągnęli najwyższy poziom. Zakupiliśmy ją ze środków, które zostały przekazane na zakup sprzętu potrzebnego na mistrzostwa świata. Ale później główny specjalista FIFA od stadionów, przygotowywanych na najważniejsze imprezy światowe, uruchomił swoje kanały, dzięki którym z dziesięciu kosiarek, które zostały zakupione przez Polski Związek Piłki Nożnej na te mistrzostwa świata U20 najlepsza, czyli Dennis Premier - profesjonalna kosiarka wrzecionowa z napędem dieslowskim - trafiła do nas. Od dostawcy usłyszeliśmy: "Alan Ferguson, kazał ją przywieźć do was". Chciał w ten sposób pokazać, że w małej miejscowości można i ośmieszyć tych, którzy w dużych miastach twierdzą, że tak się nie da - dodał sołtys Ligoty w rozmowie z serwisem Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

W ślad za pochwałami dla murawy poszły też propozycje dla jej opiekuna. Pierwsza była Cracovia i to ona skutecznie zabiegała o pozyskanie greenkepeera z Ligoty.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.