Wiadomości

  • 30 lipca 2024
  • wyświetleń: 353

Fotowoltaika z magazynem energii - pełna autonomia energetyczna

Materiał partnera:

Odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu w ostatnich latach, co jest jednoznacznie pozytywnym zjawiskiem. Prym wiodą instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym pozyskiwanie energii ze słońca jest efektywne, dobre dla środowiska i korzystne dla portfela. Jeśli chcemy zaś zyskać jeszcze więcej - pełną autonomię energetyczną, warto połączyć panele fotowoltaiczne z magazynem energii. Co warto wiedzieć na ten temat?

Fotowoltaika z magazynem energii


Korzyści z połączenia fotowoltaiki z magazynem energii



Chcąc mieć zawsze dostęp do darmowej i czystej energii, warto rozpatrzyć instalację fotowoltaiki. To rozwiązanie coraz popularniejsze właśnie ze względu na korzyści, jakie zapewnia. Dzięki własnej energii nie tylko nie musimy martwić się o płacenie rachunków, zyskujemy jednocześnie ogromną niezależność energetyczną. Dysponując własną instalacją fotowoltaiczną, nie musimy obawiać się przerw w dostawie prądu czy wzrostu cen za przesył energii. A można zapewnić sobie jeszcze lepszą perspektywę, gdyż połączymy fotowoltaikę z magazynem energii, zapewniając pełną autonomię energetyczną.

Wynika to z tego, że możemy wykorzystać nadwyżki energii produkowane w ciągu dnia, na przykład do zasilania domu nocą bądź w okresach niskiego nasłonecznienia. Pozwala to znacznie obniżyć rachunki za prąd i jeszcze w większym stopniu uniezależnić się od dostawców energii. Zyskujemy w ten sposób także długoterminowe oszczędności, mimo początkowych dość wysokich kosztów instalacji. Zresztą, zwrot następuje bardzo szybko, co odczujemy po obniżonych rachunkach, jak również możliwości sprzedaży nadwyżek do sieci. Nie zapominajmy jednocześnie, że każdy, kto planuje taką inwestycję, może skorzystać z różnego rodzaju dotacji i ulgi podatkowych.

Jak działa system fotowoltaiczny z magazynem energii?



System fotowoltaiczny z magazynem energii złożony jest z kilku kluczowych elementów: paneli fotowoltaicznych, inwertera i baterii magazynującej energię. Głównie działanie całego systemu polega na przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną, co jest możliwe za pomocą paneli fotowoltaicznych. Są one przeważnie umieszczone na dachu, mogą też być posadowione na gruncie. Niezależnie jednak od tego, czy to fotowoltaika na dachu (zdecydowane częstsze rozwiązanie), czy na ziemi, ogniwa efektywnie absorbują promieniowanie słoneczne, generując prąd stały (DC). Przepływa on następnie do inwertera, który konwertuje go na prąd zmienny (AC). Jest on kompatybilny z domową siecią elektryczną.

W ciągu dnia ze względu na silne operowanie słońca, produkcja energii z paneli jest wysoka, wobec czego nadmiar energii kierowany jest do baterii magazynujących. Dzięki temu można ją wykorzystać w późniejszym czasie, zwłaszcza wtedy, gdy panele nie produkują wystarczającej ilości energii, na przykład w nocy lub podczas pochmurnych dni. W takiej sytuacji system automatycznie przełącza się na zasilanie domu z magazynowanej energii.

Wybór odpowiednich magazynów energii do fotowoltaiki



Jak widzimy, magazyn energii do fotowoltaiki to bardzo przydatne, komplementarne z instalacją fotowoltaiczną, rozwiązanie. Żeby jednak cały system mógł działać maksymalnie efektywnie, należy dobrać odpowiednie baterie. Biorąc to pod uwagę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, do których zaliczamy pojemność baterii, jej żywotność, wydajność oraz oczywiście koszty.

  • Pojemność baterii określa, jaką ilość energii może przechowywać. Wpływa to na czas, przez jaki mogą one zasilać dom w okresach niskiej produkcji energii słonecznej.
  • Nie mniej ważna jest wydajność baterii (stosunek energii wejściowej do wyjściowej), wpływa ona bowiem na ilość użytecznej energii, jaką możemy uzyskać.
  • Żywotność baterii mierzona jest w cyklach ładowania i rozładowania. Określa więc, jak długo będą one efektywnie działać przed koniecznością wymiany.
  • Bardzo często wybierane są baterie litowo-jonowe, co wynika z tego, że cechują się wysoką efektywnością, długą żywotnością przy jednoczesnym stosunkowo szybkim ładowaniu. Są jednak trochę droższe niż inne opcje, lecz w perspektywie długoterminowej takie rozwiązanie się opłaca.


Koszty i zwrot z inwestycji w fotowoltaikę z magazynem energii



Nie ma wątpliwości, że koszt instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii jest wyższy niż samej standardowej instalacji PV. Niemniej, jak już wspomnieliśmy, inwestycja zwróci się w niedługim czasie. Uwzględniając początkowe koszty, musimy wziąć pod uwagę zakup paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz baterii magazynujących. Doliczyć też oczywiście musimy koszty montażu. Łącznie może nas to kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości systemy i rodzaju użytych komponentów. Warto, jednakże pamiętać, że koszty inwestycji mogą zostać złagodzone dzięki dostępnych dotacjom i programom wsparcia, jak na przykład "Mój Prąd".

Fotowoltaika z magazynem energii to więc idealne połączenie, by uzyskać pełną autonomię energetyczną, nie przejmując się rachunkami za prąd. Taki zestaw zapewnia zawsze dostęp do energii, niezależnie od pory dnia czy roku.