Wiadomości
- 11 sierpnia 2024
- wyświetleń: 2407
[FOTO] W rezerwacie przyrody "Rotuz" widać pierwsze efekty działań ochronnych
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach przekazała najnowsze informacje dotyczące działań ochronnych w rezerwacie przyrody "Rotuz". - Widać pierwsze efekty - podaje katowicka RDOŚ.
- Zaobrączkowane drzewa (zabieg zdarcia kory i łyka na szerokości min. 20 cm) tj. brzozy, sosny i olsze porastające torfowisko zaczęły usychać i obumierać. Jest to pożądany i oczekiwany efekt z uwagi na to, że drzewa te działają na torfowisku jak pompy - osuszają je i odparowują cenną na tym obszarze wodę do atmosfery - poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Katowicka RDOŚ dodała, że "drzewa o grubości poniżej 7 cm zostały wycięte, natomiast z prac wyłączono drzewa reliktowe i martwe oraz wyróżniające się krajobrazowo".
- Sposób zasilania torfowiska w wodę (wodami opadowymi) oraz jego położenie względem otaczającego terenu skutkuje tym, że aby działania mające na celu powstrzymanie osuszania obiektu, dały pożądany skutek, należało najpierw zająć się problemem porastających drzew. Drugim ważnym krokiem będzie montaż przetamowań na rowach melioracyjnych odprowadzających wodę z torfowiska. Samo podniesienie wody w rezerwacie nie doprowadziłoby do uzyskania tak wysokiego jej poziomu, który spowodowałby proces naturalnego zamierania niepożądanych na torfowisku drzew - podsumowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Loading...
Rezerwat Rotuz został utworzony w 1966 roku. Jest to najcenniejszy przyrodniczo obszar na terenie naszej gminy i największe torfowisko na południu Polski i Karpat Zachodnich. Powierzchnia rezerwatu liczy 40,63 ha a jego otulina 136,29 ha, z czego 10,4 ha oraz 89,2 ha otuliny znajduje się na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.