czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 marca 2008
  • wyświetleń: 1015

Czeskie klimaty w Galerii ExLibris

Zapraszamy do Galerii ExLibris, do obejrzenia wystawy fotografii "Ostrawa Wczoraj i Dziś", ze zbiorów Muzeum w Ostrawie (Republika Czeska).Honorowy patronat nad wystawą objął Konsul Republiki Czeskiej Bohumil Mazanek i Burmistrz Miasta Czechowice - Dziedzice Marian Błachut. Uroczyste otwarcie miało miejsce we wtorek 25 marca.

Reklama

Ostrawa to trzecie co do wielkości miasto Republiki Czeskiej, serce Morawskośląskiego regionu. Leży niedaleko granic ze Słowacją i Polską, na brzegach rzeki Ostrawica z przepięknym widokiem na Beskidy.

Pierwsze wzmianki o powstaniu wioski w posiadaniu biskupa ołomunieckiego Bruna pochądzą z 1267 roku. Miasto założono na tzw. Szlaku bursztynowym, głównej drodze, którędy handlowcy od czasów starożytnych wyprawiali się po bursztyn, wiodącej znad Bałtyku nad Morze Śródziemne. W drugiej połowie XIV wieku zostały zbudowane mury miejskie.

Przypuszcza się, że w skład fortyfikacji wchodził nawet zamek miejski. Dziś świadczy o byłych murach tylko nazwa jednej z ulic - Na hradbách (Forteczna) oraz fragment w pobliżu kościoła św. Wacława. W ciągu stuleci miasto przeżyło liczne pożary i najazdy, ale również okresy rozwoju handlu i rzemiosła. Okresem przełomowym była druga połowa XVIII wieku, kiedy to odkryto węgiel, w związku z czym powstał szybko rozwijający się przemysł hutniczy.

Ostrawa już dawno temu utraciła wizerunek typowego miasta przemysłowego, wydobywanie węgla skończono ostatecznie w 1994 r. Na miejscu byłych kopalni powstały muzea górnicze. Dziedzictwo przemysłowe to wyjątkowy klejnot architektoniczny.W centrum można obejrzeć wiele zabytkowych budynków. Na trzech uniwersytetach uczy się blisko 20 tysięcy studentów. Jest aż 5 teatrów - w tym opera, operetka i balet.Ostrawa ma także międzynarodowy port lotniczy Ostrawa-Mošnov. Znajduje się tam również polski konsulat generalny.

MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.