Wiadomości

  • 26 sierpnia 2024
  • 27 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 1552

[FOTO] Partnerzy z Ukrainy z wizytą w powiecie bielskim. Starostowie omówili zasady dalszego wsparcia

To był ich pierwszy przyjazd do powiatu bielskiego od czasu wybuchu wojny. Gościła u nas delegacja z partnerskiego powiatu czerniowieckiego na Ukrainie. Starostom ukraińskim towarzyszyło 3 wójtów i dyrektor specjalistycznego szpitala w Kicmaniu. Starostwie: Andrzej Płonka i Dmitrij Kozarijczuk omówili zasady dalszego wsparcia.

Partnerzy z Ukrainy z wizytą w powiecie bielskim. Starostowie omówili zasady dalszego wsparcia · fot. M.Więzik, M.Fritz / Powiat bielski


- Dziękujemy za wieloletnią współpracę i waszą pomoc po agresji na nasz kraj: za przyjęcie uchodźców oraz za wysyłane do nas transporty humanitarne. To bardzo podtrzymuje nas na duchu - ukraińscy samorządowcy kilkukrotnie wyrażali swoją wdzięczność, ale też mówili o swoich obawach i konkretnych potrzebach przed kolejną zimą. Niestety, nic nie zapowiada końca wojny.

Powiat czerniowiecki na południowym zachodzie Ukrainy składa się z 33 gmin, w których żyje ok. 650 tysięcy ludzi. Od ponad 2,5 roku liczba mieszkańców tego regionu znacząco zwiększyła się o uciekinierów ze wschodu kraju, gdzie wróg zostawia po sobie spaloną ziemię.

- Nie ma u nas działań wojennych, ale problemem są kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. To skutek ataków rosyjskich na krytyczną infrastrukturę energetyczną. Boimy się, że w nadchodzącej zimie może to sparaliżować działalność szpitali, czy szkół - mówili nasi goście.

Włodimir Hromiuk, dyrektor szpitala w Kicmaniu dziękował za karetkę i lekarstwa, które dotarły do jego placówki dzięki zabiegom starosty bielskiego Andrzeja Płonki (klub radnych Rodzina Prawo Wspólnota) i Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. - Jeszcze 2 lata temu nie było u nas rehabilitacji, a teraz przyjmujemy żołnierzy z całego kraju którzy wracają potem na front - opowiadał o trudnej rzeczywistości lekarz.

Wójt Natalia Katriuk prowadzi u siebie w gminie Mamajiwci dziecięcy ośrodek dla uchodźców. - Mamy mnóstwo dzieci, z których wojna zrobiła inwalidów. Staramy się je rehabilitować, ale też sprawić by choć na chwilę zapomniały o okrutnej rzeczywistości - opisywała. To właśnie samorządowcy informują rodzinę, której ojciec lub syn zginął na wojnie. Przyznają, że emocjonalnie jest to strasznie dla nich trudne zadanie.

Ukraińscy samorządowcy wzięli udział w Konwencie wójtów i burmistrzów powiatu bielskiego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. Poprosili o wsparcie. Potrzeby są ogromne: od agregatów prądotwórczych przez sprzęt do rehabilitacji po karetkę czy wóz strażacki.

- Umowę o współpracy mamy z ukraińskim powiatem od 22 lat. Ostatni czas jest wyjątkowo trudny - wysyłamy transporty humanitarne. Pomagamy ze wsparciem naszych gmin, Caritas-u, Polskiego Czerwonego Krzyża, naszych przedsiębiorców i partnerów z Niemiec już trzeci rok i nadal deklarujemy taką gotowość. Nie ukrywam, że wpływ na to będzie miała ustawa o dochodach samorządów, której zasady opracowujemy obecnie z rządem - mówi starosta Płonka.

Goście odwiedzili ośrodki w powiecie bielskim, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy. Mieli też okazję odpocząć wędrując beskidzkimi szlakami.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.