czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 marca 2008
  • wyświetleń: 1750

Czechowicki magistrat tylko do 15.30

Od kwietnia czechowicki Urząd Miejski nie będzie czynny dla petentów w czwartki od godziny 9 do 17, lecz od 7.30 do 15.30 – tak jak w pozostałe dni tygodnia. Tę zmianę zarządził burmistrz Marian Błachut.

– Cały czas działaliśmy niezgodnie z kodeksem pracy i z ustawą o pracownikach samorządowych, bo rozpoczęcie danego dnia pracy nie może się odbywać przed upływem doby od rozpoczęcia poprzedniej „dniówki” – tłumaczy Andrzej Polaczek, naczelnik wydziału organizacyjnego w Urzędzie Miejskim. – Wiele okolicznych urzędów zostało już ukaranych za taki system pracy, m.in. dotkliwą karę dostał starosta cieszyński. W naszym urzędzie na ten problem wskazywały już kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Jakby przyszedł do nas PIP, to burmistrzowi grozi zapłata z własnej kieszeni 30 tysięcy złotych grzywny, a z kasy urzędu trzeba by wypłacać pracownikom rekompensaty.

– Czekamy na nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych, do której być może dojdzie w połowie roku – informuje Andrzej Polaczek. Po zmianach w ustawie, jak planuje urząd, powróci do pracy w czwartek do godz. 17, a dzień ten zacznie nie od godz. 9, ale od 7.30. Rekompensatą dla urzędników miałby być wtedy krótszy dzień pracy w piątki.

W przeszłości w czechowickim magistracie pracowano do godz. 17 nie tylko w czwartki, ale i w poniedziałki. Był okres, że pracowano też co drugą sobotę. To z pewnością ułatwiało życie petentom, którzy także pracują zawodowo w godzinach pokrywających się z pracą ratusza. – Jednak mogę zaświadczyć, że po 16 do urzędu przychodziły tylko jednostki. – Dlatego nie uważam, aby zmiany były szczególnie dużym problemem dla mieszkańców – mówi szef wydziału organizacyjnego. Jednak w przeszłości ci mieszkańcy, którzy załatwiają sprawy po 16, przy okazji planowanych zmian głośno protestowali. Tak może być i tym razem, bo niewielu petentów jest w stanie zaakceptować – zamiast likwidacji – powstawania kolejnych biurokratyczny barier.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.