Wiadomości
- 18 września 2024
- wyświetleń: 22139
[FOTO] Praca strażaków przynosi kolejne efekty. Na miejsce przyjechał wojewoda śląski
Trwają intensywne działania strażaków w rejonie ulic Wierzbowej i Waryńskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Gmina poinformowała na Facebooku, że obecnie z zalanych terenów wypompowywanych jest ponad 100 000 litrów wody na minutę. Przed południem na miejscu pojawił się wojewoda śląski Marek Wójcik.
Działania strażaków przynoszą efekty
- Działania strażaków, w tym wielu zaprzyjaźnionych jednostek z różnych rejonów województwa śląskiego, przynoszą kolejne efekty. Zastępy przez 24 godziny na dobę wypompowują wodę z zalanych posesji i piwnic. Największe działania prowadzone są w rejonie ulicy Wierzbowej i Waryńskiego w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie z zalanych terenów wypompowywanych jest ponad 100 000 litrów wody na minutę - relacjonuje gmina Czechowice-Dziedzice na swoim profilu na Facebooku.
Przypomnijmy, we wtorek do Czechowic-Dziedzic przyjechali strażacy ochotnicy z kompani obwodowej numer 8 "Myszków" oraz numer 5 "Gliwice". Punkt koncentracji sił znajduje się przy ulicy Legionów, w rejonie stadionu MOSiR.
Obecnie - według stanu sprzed godziny 10.00 - w rejonie ulic Waryńskiego i Wierzbowej pracuje 64 strażaków z 14 zastępów straży pożarnej, którzy dysponują czterema pompami wysokiej wydajności, sześcioma średniej wydajności, jedną łodzią, trzema namiotami PSP i jednym PCK. To dane, które przekazała nam mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.
UWAGA! Nadal nieprzejezdne są ulica Waryńskiego oraz ulica Wierzbowa. Portal czecho.pl niezwłocznie poinformuje, gdy zostaną otwarte.
Czechowice-Dziedzice odwiedził wojewoda śląski
Przed południem na miejscu pojawił się wojewoda śląski Marek Wójcik, który spotkał się z burmistrzem Marianem Błachutem i starostą bielskim Andrzejem Płonką. Poinformował o możliwości wypożyczenia osuszaczy, które mają pomóc w usunięciu skutków zalania. Mowa o sprzęcie z zasobów wojewódzkich oraz z rządowych rezerw. Mieszkańcy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na osuszacze do swoich gmin, które przekażą te informacje dalej.
- W Czechowicach-Dziedzicach słyszeliśmy o zapotrzebowaniu na 120 osuszaczy. Apelujemy do mieszkańców, by szybko zgłaszali swoje potrzeby, co pozwoli nam lepiej reagować - mówił wojewoda śląski.
Magdalena Fritz, rzeczniczka prasowa bielskiego Starostwa Powiatowego przekazała, że samorządowcy zgodnym głosem mówili o konieczności podjęcia działań, które w przyszłości zminimalizują skutki powodzi. - Rzeczy najistotniejsze, to jak mówi burmistrz Błachut podniesienie wałów, my mówimy o polderze w gminie Jasienica o którym mówi się od 20 lat. Potrzeba wrócić do projektów tzw. małej retencji, które były tworzone po powodzi w 2010 roku, a z których w 2015 roku zrezygnowano - podkreślał starosta Andrzej Płonka.
Wojewoda zapowiedział prace dotyczące zabezpieczeń przeciwpowodziowych. - Na pewno trzeba przygotować nowy plan zabezpieczenia powodziowego tego terenu. To oznacza przebudowę wałów i budowę zbiorników retencyjnych, by chronić region przed przyszłymi wezbraniami wody - podkreślił.
Ważna informacja jest taka, że jeszcze we wtorek do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynął pierwszy wniosek z Czechowic-Dziedzic na doraźną pomoc dla powodzian. Wniosek rozpatrzono i już wczoraj środki zostały przekazane do samorządu. Informację przekazał w mediach społecznościowych wojewoda śląski Marek Wójcik.
Powódź - wrzesień 2024
DzisiajZ magazynu przy ul. Ligockiej będzie wydawana pomoc dla powodzian
Kolejne dary docierają do naszej gminy. Do mieszkańców trafią osuszacze
Gorący temat[FOTO] 150 różnych artystów na scenie BCK. Wspólnie zagrali doBBro dla powodzian z Czechowic-Dziedzic
12 000 zł dla zwierząt osób poszkodowanych podczas wrześniowej powodzi
Mieszkańcy gminy Miedźna zebrali dary dla powodzian z Czechowic-Dziedzic
Tauron Dystrybucja uruchomił specjalny serwis dla osób poszkodowanych przez powódź
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.