Wiadomości
- 17 października 2024
- wyświetleń: 499
Jak kupić mieszkanie w atrakcyjnej, niższej cenie?
Materiał partnera:
Zakup mieszkania to na tyle duży wydatek, że każdy sposób na oszczędności jest mile widziany. Szukasz mieszkania na własne potrzeby lub w celach inwestycyjnych? Tani lokal mieszkalny możesz kupić, przystępując do przetargu mieszkaniowego lub licytacji komorniczej. Dowiedz się, gdzie szukać informacji o przetargach i komorniczych licytacjach mieszkań.
Kiedy ofertę sprzedaży mieszkania można uznać za okazję?
Nieruchomość można nabyć po cenie rynkowej lub cenie okazyjnej. Okazja na rynku nieruchomości polega na zakupie mieszkania za cenę niższą niż rynkowa. Na takiej transakcji zyskuje nabywca - wartość mieszkania, które stało się częścią jego majątku, jest wyższa od kwoty przeznaczonej na jego zakup. Jeżeli mieszkanie zostanie ponownie wystawione na sprzedaż za cenę rynkową, jego właściciel zarobi.
O okazji na rynku nieruchomości można mówić również wówczas, gdy mieszkanie zostało nabyte po cenie rynkowej, ale ze względu na atrakcyjną lokalizację czy plany rozwoju obszaru należy spodziewać się wzrostu jego wartości. I ponownie - jeżeli nabywca poczeka z odsprzedażą takiej nieruchomości, zyska. Wartość mieszkania można dodatkowo podnieść, przeprowadzając generalny remont lub odświeżając jego wnętrza.
Przetarg czy licytacja komornicza mieszkania - co je łączy i różni?
Zarówno przetarg mieszkaniowy, jak i licytacja komornicza mieszkania to procedury, które umożliwiają zakup lokalu mieszkalnego poniżej ceny rynkowej. Te dwie formy sprzedaży nieruchomości mają jednak więcej podobieństw:
- są one ogłaszane - jeżeli przetarg jest nieograniczony, to jego organizator (podobnie jak komornik) upubliczni stosowne informacje;
- wygrywa je uczestnik, który zaproponuje najwyższą cenę;
- uczestnictwo wymaga wpłaty wadium - musi je wpłacić każdy oferent, który planuje przystąpić do przetargu mieszkaniowego lub licytacji komorniczej.
Co z różnicami? Mieszkania oferowane w drodze przetargu, np. przez spółdzielnie mieszkaniowe lub urzędy miast i gmin, są zawsze opróżnione. Oznacza to, że każdy potencjalny uczestnik przetargu może obejrzeć wnętrze nieruchomości. Inaczej jest w przypadku licytacji komorniczych - licytowane mieszkania często nadal są zajmowane przez dotychczasowych właścicieli. Lokatorzy nie muszą też wykazywać chęci współpracy - istnieje ryzyko, że nabywca nieruchomości będzie musiał założyć sprawę o eksmisję.
Gdzie publikowane są informacje o przetargach mieszkaniowych i licytacjach komorniczych?
Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu i licytacji komorniczej pojawiają się w różnych miejscach - na stronach internetowych spółdzielni mieszkaniowych i kancelarii komorniczych, w lokalnej prasie czy na tablicach ogłoszeń w sądach. Jeszcze do niedawna takie rozproszenie informacji było dużym utrudnieniem z perspektywy osób zainteresowanych zakupem nieruchomości po okazyjnej cenie. Jak jest dziś?
Aktualnie osoby zamierzające uczestniczyć w przetargach i licytacjach komorniczych mają do dyspozycji serwis Listaprzetargow.pl. Na wskazanej stronie internetowej dostępna jest baza informacji o przetargach i licytacjach komorniczych odbywających się na terenie całej Polski. Intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka ułatwia znalezienie mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach i z cenami poniżej rynkowych.
Wadium - czym jest, kiedy i gdzie trzeba je wpłacić?
Uczestnicy przetargów mieszkaniowych i licytacji komorniczych muszą wpłacić wadium. To forma zabezpieczenia dla organizatora - jeżeli oferent, który wygrał przetarg lub licytację mieszkania, nie dopełni warunków (nie zapłaci pozostałej kwoty), to nie odzyska wadium. Innym uczestnikom przetargu lub licytacji komorniczej mieszkania wadium jest zwracane.
Ile wynosi wadium? Informację o wysokości wadium zamieszcza się w ogłoszeniu o przetargu czy licytacji komorniczej mieszkania. Najczęściej kwota wadium to od 2 do 10 proc. ceny wywoławczej mieszkania. Wpłacić trzeba je odpowiednio wcześniej - przed przetargiem lub licytacją. W przypadku licytacji komorniczej wpłata wadium powinna nastąpić na rachunek bankowy komornika, który ją organizuje.