Wiadomości
- 11 grudnia 2024
- wyświetleń: 418
Laserowe cięcie blach i metalu - jak przebiega i czy warto?
Materiał partnera:
Usługi laserowego cięcia blachy są przydatne przede wszystkim w branży przemysłowej, metalurgicznej, motoryzacyjnej i produkcyjnej. Cięcie laserowe metali i innych surowców pozwala na zachowanie wysokiej precyzji obróbki. To pozwala na utrzymywanie doskonałej powtarzalności wyrobów i redukcję całkowitych kosztów operacyjnych w firmie. Zobacz, jak przebiega, na czym polega i kiedy warto zdecydować się na usługi laserowego cięcia blachy oraz innych materiałów.
Czym właściwie jest obróbka laserowa CNC?
Proces cięcia laserem nie jest skomplikowany, ale wymaga zastosowania profesjonalnych maszyn przemysłowych. Usługi takie, jak cięcie laserem polegają przede wszystkim na obróbce wybranego surowca przy pomocy wydajnej wiązki laserowej.
Wycinanie CNC w tym przypadku polega na uderzeniu w materiał wcześniej zaprogramowaną wiązką lasera. Dzięki temu surowiec szybko się rozgrzewa, a finalnie dochodzi do jego przecięcia w wyznaczonych punktach.
W przemysłowej obróbce laserowej wykorzystywane są różne typy laserów, a najczęściej wersja CO2 oraz typu fiber. Do przeprowadzenia obróbki laserowej potrzebne są też specjalnie przygotowane pliki programowe. Te możesz stworzyć w programie CorelDraw do formatu DXF, DWG, EPS lub PDF.
Pamiętaj o tym, aby zadbać o odpowiednią skalę materiału w projekcie. Do wycinania wiązką lasera musisz opierać się na wymiarach 1:1 w formacie wektorowym. Optymalna rozdzielczość grafiki przygotowanej do wprowadzenia do maszyny CNC do 3000 dpi, choć wystarczające będą też wartości na poziomie 600-1000 dpi.
Jak przebiega proces obróbki metali wiązką laserową?
Aby skondensowana energia świetlna wiązki lasera zadziałała tak, jak należy, cały proces technologiczny obróbki musi zostać odpowiednio przygotowany. Można to zrobić w kilku krokach:
- Przygotowanie obrabianego materiału.
- Tworzenie projektu do wprowadzenia do maszyny skrawającej.
- Programowanie sprzętu CNC do cięcia laserowego.
- Uruchomienie procesu cięcia laserem.
- Kontrola jakości.
W praktyce procedura cięcia laserowego wymaga stworzenia projektu, zaprogramowania maszyn tnących oraz stałej kontroli procesu technologicznego pod kątem zgodności linii cięcia z wprowadzonymi danymi do oprogramowania.
Po przygotowaniu maszyny obrabiająco-skrawającej i uruchomieniu procesu produkcyjnego sama obróbka przebiega sprawnie, o ile nie wymaga dodatkowej kalibracji czasie wycinania laserowego.
Od czego zależne są koszty cięcia laserowego?
W praktyce cięcie blachy laserowe to stosunkowo niewielki wydatek, szczególnie przy założeniu większych nakładów produkcyjnych. Czynniki, które będą rzutować na całkowite koszty obróbki laserem to:
- rodzaj i grubość obrabianego materiału,
- czas potrzebny na zrealizowanie jednostkowego zamówienia,
- nakład.
Oczywiście dużą rolę odgrywa też indywidualny cennik firmy, która świadczy usługi związane z cięciem laserowym. Realnie możesz spodziewać się kosztów na poziomie ok. kilkuset złotych za roboczogodzinę pracy maszyny.
Jakie materiały warto poddawać obróbce laserem i dlaczego?
Profesjonalna obróbka laserowa znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle dzięki precyzji, wszechstronności i wysokiej efektywności. Podstawowe materiały, które mogą zostać poddane cięciu laserem to: stal nierdzewna, aluminium, miedź, mosiądz.
Taka metoda obróbki przynosi wiele korzyści dla firm działających w branży motoryzacyjnej, przemysłowej i produkcyjnej. A zatem dlaczego warto korzystać z cięcia laserem? Ta technologia:
- umożliwia tworzenie skomplikowanych wzorów bez deformacji materiału;
- zmniejsza ryzyko uszkodzeń materiału i szybkiego zużycia narzędzi;
- pozwala na masową produkcję w krótkim czasie.
Podsumowując: cięcie laserowe to innowacyjna technologia, która znajduje zastosowanie w wielu sektorach, od przemysłu motoryzacyjnego, przez reklamę, aż po medycynę.