czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2008
  • wyświetleń: 1133

Majówka, czyli także sklepy mają wolne

Aż cztery wolne dni czekają w mają pracowników handlu. Jutro pierwszy dzień, w którym obowiązywać będzie ustawowy zakaz pracy. Kolejne to : 3, 11 i 22 maja.

W te dni sklepy będą zamknięte, chyba że ich właściciele sami zdecydują się stanąć za ladą. Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, zakaz handlu nie dotyczy bowiem właściciela placówki, jego rodziny lub współpracowników zatrudnionych na umowę cywilno-prawną. Za to pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mają w te dni ustawowe wolne.

- Bywa, że prowadzący sklep zatrudnia w dni wolne osoby na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Wtedy wszystko odbywa się zgodnie z prawem - informuje Krzysztof Galbarczyk, nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.

Co jeśli właściciel sklepu nie zastosuje się do obowiązujących od ubiegłego roku przepisów? Grozi mu mandat lub sprawa w sądzie grodzkim. W katowickim Okręgowym Inspektoracie Pracy przez 24 godziny na dobę działa interwencyjny telefon (nr 0-605-203-748), pod którym można zgłaszać naruszenie zakazu pracy w dni świąteczne. W czasie ostatnich świąt Wielkanocy w Katowicach odebrano sześć telefonów o złamaniu tego zakazu.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.