Wiadomości

  • 20 lutego 2025
  • wyświetleń: 241

Kominek wolnostojący na drewno czy kominek gazowy - różnice w montażu i codziennej eksploatacji

Artykuł sponsorowany:

Klasyka we wnętrzach obecnie jest urozmaicona, dzięki czemu zyskujemy wiele nowych opcji. Przykładem jest możliwość wprowadzenia do domu ciepła bijącego od płomieni kominka, ale pod wieloma postaciami. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny kominek wolnostojący na drewno czy kominek gazowy. Oba warianty różnią się zwłaszcza w kwestiach montażu, a także codziennej obsługi, dlatego przed wyborem warto przyjrzeć się im bliżej.

kominek wolnostojący


Gdzie można zamontować kominek na drewno i gaz?



Tradycyjny kominek na drewno to rodzaj systemu grzewczego, który opiera się na czerpaniu korzyści z ciepła emitowanego w trakcie spalania polan (kawałków drewna). W przypadku takich modeli musimy samodzielnie wzniecać płomień i systematycznie dokładać opału. Zyskujemy dzięki temu dużą moc grzewczą i, co dla wielu jest najważniejsze, możliwość stworzenia niezwykłej, przytulnej atmosfery. Gorąco, dźwięki palonego drewna, specyficzny zapach i sam wygląd płomieni jest niepowtarzalny.

Kominki wolnostojące na drewno generują sporą ilość dymu, który musi mieć właściwe ujście. Najczęściej więc montuje się je w bliskiej odległości od komina - plan aranżacji trzeba więc dokładnie przemyśleć już na etapie budowy. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku kominków gazowych. Te w zasadzie można usytuować w dowolnym miejscu, pamiętając jedynie o konieczności stworzenia odpowiedniego kanału powietrzno-spalinowego, odprowadzającego minimalne spaliny na zewnątrz i pobierającego świeże powietrze. Jeśli więc projekt domu nie przewiduje miejsca na klasyczny kominek, ten gazowy może być dobrą opcją.

Jaki rodzaj kominka łatwiej obsługiwać - tradycyjny czy gazowy?



Jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu czynności związanych z obsługa kominka - model zasilany gazem będzie dobrym rozwiązaniem. Takie urządzenia podłącza się do butli z gazem lub instalacji, a ich praca sterowana przez systemy wysoce zautomatyzowane. Z łatwością możesz regulować płomień i tym samym generowane ciepło.

Z kolei rozwiązanie klasyczne - kominek wolnostojący na drewno - wymaga systematycznej i dość czasochłonnej obsługi. Decydując się na niego trzeba zaaranżować miejsce do przechowywania drewna i siły na jego przygotowywanie i przynoszenie. Jednak dla wielu osób czynności związane z przygotowywaniem paleniska są formą rozrywki, a drewno polana umieszczane przy kominku rodzajem dekoracji. Cechy takie nie zawsze są więc uznawane za wadę - wręcz przeciwnie, klasyczne palenie drewnem bywa rytuałem pozwalających na przywołanie miłych wspomnień z dzieciństwa i stworzenie sielskiego klimatu dla swojej rodziny i znajomych.

Kominek zasilany gazem i drewnem a utrzymanie czystości



Jeśli lubimy tradycyjne rozwiązania i czerpiemy radość z rytuału przygotowywania paleniska, również związane z tym porządki mogą nie stanowić problemu. Przy klasycznych kominkach wolnostojących do pomieszczenia może przedostawać się stosunkowo dużo pyłu i zapachu palonego drewna. Porządki obejmują więc nie tylko wyciąganie popiołu i czyszczenie kominka, ale również nieco częstsze ścieranie mebli znajdujących się w jego pobliżu.

Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku wolnostojących kominków gazowych. One nie wymagają praktycznie żadnych powyższych prac, a ich obsługa ogranicza się do automatycznego ustawienia parametrów i sporadycznego przecierania zabudowy. Trzeba jednak pamiętać, że z takiego kominka nie skorzystamy w przypadku przerwy w dostawie prądu. Nie będzie on też generował tak wysokiego ciepła, jak model na drewno.

Urządzenia gazowe są uznawane za bardziej komfortową alternatywę klasycznych. Jeśli zależy Ci na wygodzie, wybierz taki model. Wiedz też, że obecnie masz sporo możliwości w kwestii wyboru wyglądu płomienia. Do wolnostojących kominków gazowych można dopasować imitacje drewna, świetnie odzwierciedlającą autentyk. Z kolei miłośnicy kominków na drewno powinni pamiętać, że nowoczesne sprzęty mogą znacząco ułatwić im obsługę sprzętu - m.in. dzięki rozmaitym systemom samoczyszczącym i ograniczającym gromadzenie się zabrudzeń na szybie.