Wiadomości

  • 2 maja 2008
  • wyświetleń: 2628

Radni napili się z burmistrzem

Dużo gorzkich słów usłyszał podczas dzisiejszej sesji absolutoryjnej Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. Krytykujący burmistrza głosowali jednak za udzieleniem mu absolutorium, a na koniec wszyscy zgodnie napili się szampana. Czyli było prawie tak sielsko i anielsko, jak w Bielsku-Białej.

Radni najwięcej mówili na temat niewykonania budżetu. Choć początkowo wydawało się, że dyskusji nad absolutorium w ogóle nie będzie. Kilkunastosekundową ciszę, po tym jak Marek Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję, przerwał Fryderyk Czader.

– Sesja absolutoryjna bez dyskusji to nie jest sesja absolutoryjna – przekonywał radny i zaczął rozwodzić się na temat budżetu. – Wykonanie zadań inwestycyjnych jest na poziomie 60 procent od pierwotnego budżetu. Powinno być wykonanie dużo, dużo wyższe – argumentował radny.

– Ten budżet został źle zaplanowany – mówił z kolei Stanisław Wojciech. – Nie mogę zrozumieć, dlaczego nie udało się wykorzystać aż 900 tysięcy złotych na drogi. Jest to tym bardziej dziwne, że gdziekolwiek się nie pojawiamy w gminie, to ludzie mówią o drogach i chodnikach. Ta sytuacja pokazuje, że pracownicy Urzędu Miejskiego pracują źle i trzeba wobec nich wyciągnąć konsekwencje.

Krytyczny był także radny Zygmunt Mizera. Przypomniał, że podczas kampanii wyborczej Marian Błachut mówił do ludzi: „ Jestem tutaj, żeby was wysłuchać”.

– Jest pan dalej na etapie słuchania, a nie wykonywania – stwierdził radny Mizera.
Sam burmistrz bronił się, tłumacząc, że nie wszystkie uchwalone pieniądze dało się wykorzystać. Na niektóre inwestycje miasto zdobyło dofinansowanie, a ich rozpoczęcie i wydatkowanie funduszy było w takich przypadkach ściśle określone. W przypadku budowy sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 2, jak mówił Marian Błachut, „wykonawca miał środki, z których nie skorzystał”. Zapewniał radnych, że koniec sierpnia, jako termin zakończenia tej ostatniej inwestycji, nie jest zagrożony.

Przy głosowaniu nad udzieleniem absolutorium radni byli już wyjątkowo jednomyślni. Za głosowało 19 osób, wstrzymał się jedynie Fryderyk Czader. Chwilę później Marek Kwaśny ogłosił przerwę, a Marian Błachut otworzył szampana.

http://www.super-nowa.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.