Reklama

Wiadomości

  • 10 maja 2008
  • wyświetleń: 1131

W niedzielę zamknięte hipermarkety

W najbliższą niedzielę przypada Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Jest to zarazem dzień zakazu handlu w placówkach zatrudniających pracowników. Tegoroczny maj obfituje w dni wolne od pracy. Oprócz tradycyjnych, przypadających 1 i 3 maja, w kalendarzu znalazła się także tzw. ruchoma niedziela zielonoświątkowa, 11 maja, a 22 maja - Boże Ciało.

"Oddajcie nam niedziele", "Kto w święta kupuje, ten rodzinę zaniedbuje" - to hasła, pod którymi związek handlowców protestował w niedziele i święta przed super- czy hipermarketami. Szczególnie upodobano sobie te sieci handlowe, w których jednocześnie toczono ciężkie boje o inne, już zapisane w Kodeksie pracy, prawa pracowników. Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie z pracodawcami i właścicielami sieci handlowych. W lipcu 2007 roku posłowie przyjęli nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą w 12 dni świąteczne w roku ustawowy zakaz pracy w placówkach handlowych.

Na liście znalazły się m.in. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Boże Ciało, Święta 1 Maja i 3 Maja, a także Zielone Świątki. Jest to święto ruchome, ale tradycyjnie przypada w niedziele, co oznacza, że dla większości pracowników jest dniem wolnym od pracy. Dzięki zmianom w Kodeksie pracy, od tego roku jest to również dzień wolny dla pracowników handlu.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.