
Wiadomości
- 11 czerwca 2025
- wyświetleń: 4524
[WIDEO, FOTO] Czy naszej gminie potrzebny jest Budżet Obywatelski? Debata radni kontra uczniowie
W poniedziałek 2 czerwca w Sali Widowiskowej byłego Domu Kultury "Silesia", przy ul. Nad Białką 1E, odbyło się wydarzenie od nazwą "Debata Oxfordzka: młodzież vs. radni". Debatę zorganizowało Stowarzyszenie "Twój Samorząd", a jej teza brzmiała następująco: "Budżet Obywatelski jest potrzebny gminie Czechowice-Dziedzice".
Do dyskusji Stowarzyszenie "Twój Samorząd" zaprosiło uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach oraz radnych, w tym radnych śląskich miast, w których funkcjonuje Budżet Obywatelski.
Przedstawicielami LO byli: Oliwia Piesiur, Mikołaj Dudek, Karol Swatowski oraz Filip Dobucki. Drużynę "Radnych" utworzyli Bartosz Karcz, przewodniczący Rady Miasta Świętochłowice, Adam Szymczyk, przewodniczący Komisji Sportu oraz członek Komisji Kultury i Komisji Transportu w Radzie Miasta Katowice, oraz Łukasz Dobucki, radny Czechowic-Dziedzic z ramienia RPW, Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej, który zastąpił chorzowskiego radnego Bartłomieja Czaję. Czwartym członkiem drużyny był Dariusz Czapiga, radny Czechowic-Dziedzic, z ramienia Stowarzyszenia "Twój Samorząd", członek Komisji Budżetu i Finansów, oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.
- Zaproszenie do "Debaty", wystosowaliśmy także do władz lokalnych i parlamentarzystów. Jednakże prócz czterech przedstawicieli naszej Rady Miejskiej, nie pojawił się nikt z włodarzy miasta, nad czym ubolewamy - mówi Dariusz Piechaczek ze Stowarzyszenia "Twój Samorząd".
Rolę "Marszałka" Debaty, czyli osoby, która swoim autorytetem zadbała o prawidłowy przebieg dyskusji, przyjęła senator Rzeczypospolitej Polskiej, z ramienia Koalicji Obywatelskiej Halina Bieda. Senator wspomógł w jej obowiązkach poseł KO Maciej Tomczykiewicz. Listę obecności na wydarzeniu uzupełnili członkowie Stowarzyszenia "Twój Samorząd", z przewodniczącym, Piotrem Miściszem na czele, oraz mieszkańcy Czechowic-Dziedzic.
Debatę poprowadził główny pomysłodawca i organizator, Dariusz Jurczyk, który wcielił się w rolę "Sekretarza". Formuła debaty pozwoliła widzom na wysłuchanie obu stron - broniących koncepcji Budżetu Obywatelskiego, czyli drużynę "Radych", oraz oponentów, czyli drużynę "Młodzieży", przez co widzowie zgromadzeni na sali mogli sami wyciągnąć wnioski z przedstawionych na przemian stanowisk, a po wystąpieniu przedstawicieli drużyn i zaprezentowaniu argumentacji, mogli wziąć udział w dyskusji.
W podsumowaniu "Debaty", senator Halina Bieda powiedziała m.in.:
"Obydwie strony przygotowały się do debaty bardzo dobrze, używając konkretnych przykładów, konkretnych argumentów i przeanalizowały problem (...) Debata Oxfordzka rządzi się swoimi prawami i łatwiej jest bronić, dużo trudniej jest występować przeciwko czemuś, z czym nie do końca się zgadzamy, więc tym bardziej uważamy, że należą się brawa dla "młodych", którzy się przygotowali".
Poseł Maciej Tomczykiewicz wtórował senator, mówiąc: "Dziękuję za przygotowanie tej debaty i mam nadzieję, że to będzie zaczątek czegoś regularnego (...) Debata Oksfordzka jest taką formą, która pozwala wszystkim uczestnikom, szczególnie młodzieży, uczyć się argumentacji i uczyć się tej argumentacji najtrudniejszej, bo muszą zastosowywać się do tematu, który wylosują i z którym mogą się fundamentalnie nie zgadzać (...) Bardzo Wam dziękuję i wszystkim serdecznie gratuluję".
Na zakończenie senator wraz z posłem zaprosiła młodzież w nagrodę, za uczestnictwo w debacie, do polskiego Sejmu i Senatu. Wycieczka do parlamentu zostanie zorganizowana najprawdopodobniej we wrześniu. Gratulujemy młodzieży i dziękując im za udział, liczymy na dalszą współpracę przy okazji realizacji kolejnych projektów.

- Nasze wydarzenie było wyjątkową okazją do poznania wszystkich aspektów "Budżetu Obywatelskiego", które wynikają z wielu lat jego funkcjonowania m.in. w Katowicach i Świętochłowicach. Poznania jego pozytywnych i negatywnych stron oraz wysłuchania argumentów "za" i "przeciw". Było też przede wszystkim okazją do rozpoczęcia dyskusji na forum publicznym, czy w Czechowicach-Dziedzicach potrzebny jest "Budżet Obywatelski"? - zauważa Dariusz Piechaczek.
- Uważamy, jako organizatorzy "Debaty" i członkowie "Twojego Samorządu", że jest potrzebny i chcemy podjąć działania w kierunku uruchomienia w naszej gminie tego narzędzia partycypacji mieszkańców. Jesteśmy zdania, że nasze miasto stać na "Budżet Obywatelski" - dodaje Piechaczek.
Tego samego zdania byli też w większości zgromadzeni na sali mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, którzy na zakończenie debaty, wzięli udział w głosowaniu. 62% zebranych, którzy opowiedzieli się "za" "Budżetem Obywatelskim", pokazuje, że chęć uczestniczenia w procesie decyzyjności w sprawie spożytkowania środków budżetowych gminy na cele społeczne jest duża.
- Zauważamy, że świadomość obywatelska w tym aspekcie, w naszej gminie wzrasta z roku na rok. Cieszymy się z takiego podejścia mieszkańców i liczymy na ich pomoc w dalszych działaniach. W najbliższym czasie planujemy podjąć dalsze kroki, by "Budżet Obywatelski" zagościł na stałe w Czechowicach-Dziedzicach. O planach z tym związanych poinformujemy niebawem - podsumował Dariusz Piechaczek ze Stowarzyszenia "Twój Samorząd".
ZOBACZ TAKŻE

To ostatnie dni na zapisanie dziecka do czechowickiego Żłobka Miejskiego

Gorący tematNaczelny Sąd Administracyjny orzekł w sprawie koncesji PG Silesia na wydobycie pod Goczałkowicami

W SP nr 7 powstanie sala terapii integracji sensorycznej. Podziękowania dla jednego z radnych

Podwyżka opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Jest decyzja Rady Miejskiej

[FOTO] "Belfer na petardzie" w naszej gminie. Poprowadził spotkania z młodzieżą

[FOTO] W pożarze stracili dach nad głową. Trwa zbiórka na rzecz pogorzelców z Kaniowa
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.