Wiadomości

  • 12 maja 2008
  • wyświetleń: 1970

Najwięcej zarabiamy na Śląsku

Chcesz dobrze zarobić? Zapraszamy na Śląsk. Dlaczego? Bo Katowice i Gdańsk zdetronizowały Warszawę. Chodzi o średnie zarobki. Według GUS przeciętna płaca w stolicy Śląska wynosiła w zeszłym roku 3890 złotych, w Gdańsku - 3815 zł, a w stolicy - 3805 zł.

W regionie najwięcej zarobili górnicy. Tylko po strajku w Kompanii Węglowej ich płace brutto sięgnęły 4800 zł. Polepszyło się także w innych branżach. Przechadzając się ulicami największego śląskiego miasta, co rusz natrafiamy na kartki z propozycją: "Dam pracę". Chętnych brak. Dlaczego? Bo bezrobocia praktycznie nie ma. Nie pracują zwykle ci, którzy tylko udają, że szukają zajęcia.

Czy za wzrostem płac poszły lepsze warunki pracy? Zdaniem Bożeny Borys-Szopy, głównego inspektora pracy - zdecydowanie tak.

- Sytuacja na rynku pracy bardzo się zmieniła. Pracodawcy cenią fachowców, boją się, że ich stracą. Wiedza i doświadczenia są w cenie. Pracownik, którego trzeba wyszkolić, wyposażyć w odzież i inne środki pracy, to inwestycja. A od niej biznesmeni po prostu oczekują przyszłych zysków - wyjaśnia Borys-Szopa.

Zdaniem szefowej GIP, byle jakiej, słabo płatnej pracy już nikt nie chce. Szukamy miejsc, gdzie nie tylko dobrze zarobimy, ale też będziemy mogli się rozwijać, dokształcać, awansować.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.