Wiadomości

  • 27 maja 2025
  • wyświetleń: 306

Elewacja wykonana samodzielnie - praktyczne wskazówki dla właścicieli domów

Materiał partnera:

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu każdego człowieka. Aby zakończyło się ono powodzeniem, trzeba się do niego właściwie przygotować. Jedną z kwestii, która wymaga bardzo szczegółowego przenalizowania, jest wykonanie elewacji. Okazuje się, że wcale nie trzeba powierzać realizacji tego zadania firmie zewnętrznej, ponieważ z powodzeniem można to wykonać własnymi siłami. Oto praktyczne wskazówki dla właścicieli domów, którzy chcieliby samodzielnie wykonać elewację. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Elewacja wykonana samodzielnie - praktyczne wskazówki dla właścicieli domów


Samodzielne wykonanie elewacji - najważniejsze informacje



Mimo, iż wydawać by się mogło, że samodzielne wykonanie elewacji będzie bardzo trudne, w rzeczywistości nie jest to aż tak skomplikowane. Oczywiście, konieczne będzie zakupienie bądź wynajęcie starannie dobranych urządzeń i akcesoriów, takich jak agregaty malarskie, agregaty tynkarskie czy agregaty szpachlarskie, jednakże pamiętając o odpowiednim rozplanowaniu wszystkich zadań oraz przy zastosowaniu się do poniższych wskazówek można być pewnym, iż realizacja takiego przedsięwzięcia zakończy się sukcesem.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wykonaniem elewacji, konieczna jest gruntowna analiza stanu technicznego ścian. W przypadku starszych budynków należy sprawdzić, czy tynk się nie odspaja, czy nie pojawiają się pęknięcia strukturalne, zawilgocenia lub oznaki korozji biologicznej. Ściany należy oczyścić z kurzu, starych powłok malarskich i innych zanieczyszczeń. Jeżeli stwierdzisz obecność grzybów lub glonów, należy je usunąć za pomocą środków biobójczych i odpowiednio osuszyć powierzchnię.

Następna bardzo ważna sprawa dotyczy wyboru odpowiednich materiałów. Najpopularniejsze przy tworzeniu elewacji są tynki (mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe), panele elewacyjne (np. winylowe, kompozytowe), cegła klinkierowa, drewno oraz nowoczesne okładziny wentylowane. Każde z rozwiązań ma określone wady i zalety. Przykładowo: tynk silikonowy to rozwiązanie odporne na zabrudzenia i deszcz, idealne w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zaś z kolei tynki mineralne z kolei są paroprzepuszczalne i tanie, ale wymagają malowania oraz są bardziej chłonne.

Potrzebne narzędzia



Aby wykonać elewację własnymi siłami, trzeba też oczywiście zaopatrzyć się w starannie dobrane narzędzia, takie jak kielnia, paca, mieszarka do zapraw, rusztowanie lub drabiny, poziomice, noże do docinania styropianu, wiertarki udarowe, młotki, siatka zbrojąca i kleje elewacyjne. Warto także kupić specjalne wałki i pędzle do malowania elewacyjnego, a także odzież ochronną i okulary, szczególnie podczas pracy z preparatami chemicznymi.

Zasady BHP to podstawa!



Przy podejmowaniu decyzji o samodzielnym wykonaniu elewacji nie wolno też lekceważyć zasad BHP. Prowadzenie prac na wysokości związane jest z bardzo dużym ryzykiem, dlatego też konieczne jest zakupienie stabilnego rusztowania, uprzęży asekuracyjnych i kasku ochronnego. Wszystkie urządzenia elektryczne powinny być sprawne i podłączone do instalacji z zabezpieczeniem różnicowoprądowym. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę rąk i oczu, zwłaszcza podczas cięcia materiałów izolacyjnych i nakładania tynków.