Wiadomości

  • 22 maja 2008
  • wyświetleń: 1596

Czechowicki kirkut czeka na ratunek

Doszczętnie zniszczone nagrobki, puste obramowania grobów, rozbite macewy, wszystko zarośnięte trawą i krzakami, nie ma nawet ogrodzenia. Tak wygląda cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach, najbardziej zaniedbana nekropolia na Podbeskidziu. W mieście mało kto wie, że przy ul. Szkolnej znajduje się miejsce pochówku. Jeśli nikt nie zacznie go ratować, za kilka lat nie będzie po nim śladu.

Właścicielem kirkutu było Stowarzyszenie Izraelicki Dom Modlitwy, które już nie istnieje. Opiekę przejęła więc Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach. Daniel Chodos z jej zarządu mówi, że gminy żydowskie, na które wiele samorządów scedowało opiekę nad cmentarzami, nie mają pieniędzy na ich renowację. Tylko nieliczne, w tym warszawska i bielska, uporały się z problemem. Gmina w Bielsku-Białej sprawuje pieczę nad 12 obiektami. - Wszystkie są zabezpieczone przed dewastacją, prowadzona jest renowacja nagrobków - mówi Jacek Proszyk, bielski historyk badający historię Żydów Bielska i Białej.

Kilka tygodni temu pojawiła się jednak szansa na uratowanie kirkutu w Czechowicach. Samorząd chce pomóc katowickiej Gminie Żydowskiej,choć nie jest w stanie jej wyręczyć. Burmistrz Marian Błachut zapewnia, że miasto zajmie się wycinką chaszczy zarastających kirkut. - W sprawie dalszych działań musimy poczekać na konkretne propozycje gminy żydowskiej - dodaje burmistrz. Daniel Chodos mówi, że bez pieniędzy się nie obejdzie, a tych nie ma. W dodatku lista żydowskich cmentarzy, które przechodzą pod zarząd katowickiej Gminy, ciągle rośnie.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.