Wiadomości

  • 20 maja 2008
  • wyświetleń: 6797

Tak będzie wyglądała nowa biblioteka

13 maja w Urzędzie Miejskim przedstawiciele Pracowni Architektonicznej "Mezzanino" z Zabrza przedstawili koncepcyjny projekt architektoniczny Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Tak będzie wyglądała nowa biblioteka
fot. UM Czechowice-Dziedzice


Według zaproponowanej koncepcji architektonicznej obiekt MBP ma mieć 2 653,8 m2 powierzchni użytkowej, usytuowany jest na działkach stanowiących własność gminy w okolicy ulic: Niepodległości i A. Mickiewicza.

Biuro projektowe zaproponowało budowę budynku dwukondygnacyjnego . Na parterze budynku umiejscowiono przeszkolone wejście główne połączone z salą wystawową, wypożyczalnią książek, muzeum miejskim, szatniami i zapleczem sanitarnym, magazynami książek i pomieszczeniami technicznymi , na piętrze budynku zaprojektowano czytelnię ogólną czytelnię i wypożyczalnię dla dzieci, salę internetową, pracownię plastyczną, część biurowo-administracyjną . Budynek posiada zwartą formę z wyodrębnionym przeszklonym elementem głównego wejścia sięgającego dwóch kondygnacji.

mbp_um_wschod_wejscie

Projekt - strona wschodnia (wejście). Fot. UM Czechowice-Dziedzice

- To śmiała propozycja, ciekawa i współczesna w formie - powiedział uczestniczący w spotkaniu burmistrz Marian Błachut.

W spotkaniu uczestniczyli ponadto zastępcy burmistrza, naczelnicy wydziałów: Inwestycji i Zarządu Drogami, Strategii i Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Architektury wraz z współpracownikami oraz główna zainteresowana - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Ewa Kmiecik-Wronowicz, która po obejrzeniu prezentacji przygotowanej przez firmę projektową nie kryła zadowolenia.

mbp_um_wschod

Projekt - strona wschodnia. Fot. UM Czechowice-Dziedzice

- Zaproponujemy kilka poprawek do koncepcji przedstawionej przez firmę, jednak ogólna koncepcja jest bardzo ciekawa, Aż by się chciało już tu pracować. Oby nasze marzenia, o bibliotece z prawdziwego zdarzenia, nabierały konkretnego kształtu.

W dniu 21 maja podczas posiedzenia Komisji Rozwoju i Rolnictwa z koncepcyjnym projektem architektonicznym Miejskiej Biblioteki Publicznej zapoznają się radni miejscy.

mbp_um_poludnie

Projekt - strona południowa. Fot. UM Czechowice-Dziedzice

Projekt koncepcyjny nie określa kwoty, jaka będzie potrzebna na budowę obiektu, to zostanie ustalone po wykonaniu kosztorysu. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na budowę MBP zaplanowano około 15 mln zł.

W pierwszych dniach września kończy się nabór wniosków aplikacyjnych w ramach konkursu dla działań w zakresie infrastruktury kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013. By gmina mogła złożyć stosowny wniosek o dofinansowanie realizacji zadania, do końca sierpnia musi być przygotowany komplet dokumentacji technicznej. Czasu nie jest wiele, ale gra jest warta zachodu. Dofinansowanie, o które można się ubiegać to od 20 do 85% kosztów realizacji inwestycji.

mbp_um_polnoc_zachod

Projekt - strona północno-zachodnia. Fot. UM Czechowice-Dziedzice

UM Czechowice-Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.