Wiadomości
- 31 grudnia 2025
- wyświetleń: 4360
Staw przy ul. Woleńskiej w Ligocie zostanie przebudowany. Powstanie miejsce "cichego odpoczynku"
Czechowicki samorząd ogłosił przetarg na przebudowę stawu na terenie rekreacyjnym przy ulicy Woleńskiej w Ligocie. Zamówienie zostanie zrealizowane w formie "zaprojektuj i wybuduj" w ramach projektu "Łączy nas zieleń - ochrona bioróżnorodności w Gminie Czechowice-Dziedzice", dofinansowanego z Funduszy Europejskich.
Głównym założeniem inwestycji jest stworzenie ogólnodostępnej, atrakcyjnej i bezpiecznej przestrzeni rekreacyjno - wypoczynkowej, stanowiącej uzupełnienie oraz kontynuację już zrealizowanego projektu polegającego na zagospodarowaniu terenu rekreacyjnego wraz z budową sceny i siłowni plenerowej, altany grillowej, placów zabaw i infrastruktury towarzyszącej.
Teren wokół stawu ma stać się miejscem "cichego odpoczynku". Głównym elementem zadania będzie oczyszczenie istniejącego stawu, przeprofilowanie jego dna wraz z jego pogłębieniem oraz powtórne uformowanie brzegów. Dodatkowo planuje się powiększenie istniejącego zbiornika z ukształtowaniem wyspy.
Po przeprowadzeniu inwestycji powierzchnia zbiornika ma wynosić w sumie 3000 m2. Jego rozbudowana część ma być płytsza od obecnie istniejącej, a także bardziej obsadzona roślinnością wodną - po to, aby sprzyjała rozwojowi bioróżnorodności życia w stawie.
W celu poprawy infrastruktury technicznej związanej z funkcjonowaniem stawu zaplanowano przebudowę zrzutu wody. Dodatkowo, z uwagi na powiększenie istniejącego zbiornika, przebudowie będzie podlegało również doprowadzenie wody.
Przestrzeń stawu ma zostać uatrakcyjniona poprzez budowę drewnianego pomostu dla pieszych, który pojawi się w jego północnej części. Zaplanowano również wykonanie ścieżek - wokół zbiornika oraz dwóch dojść. Dodatkowo powstanie parking na 5 samochodów osobowych.
Ponadto wzdłuż ścieżki pieszej przewidziano zatoczki w formie placyków pod montaż ławek oraz stołów piknikowych. Będą one wykonane jako nawierzchnie utwardzone z zastosowaniem betonowej kostki brukowej. W zakresie elementów małej architektury zakłada się montaż nowych ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych czy też stojaków na rowery.
Program funkcjonalno-użytkowy dla projektu zieleni zakłada wykonanie nasadzeń krzewów w formie założenia rabat, łąk bylinowych oraz trawników. Wokół stawu zieleń będzie mieć "charakter reprezentacyjny" - pojawią się tam rabaty bylinowe z udziałem krzewów soliterowych.

ZOBACZ TAKŻE
Gorący tematDrugi etap odbudowy koryta Białki. Wody Polskie ogłosiły przetarg
Goczałkowice-Zdrój będą miały własny PSZOK. Podpisano umowę
Spotkanie Wód Polskich z władzami gminy. Omawiano inwestycję wartą 40,7 mln zł
PKM z kolejnym autobusem elektrycznym. Wyjechał już na ulice gminy
[FOTO] Oddano do użytku kolejny kameralny park. To element większego projektu
Powiat realizuje projekt wart 4,6 mln zł. Instalacje OZE pojawią się w dwóch czechowickich szkołach
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.










