czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 czerwca 2008
  • wyświetleń: 2126

Pigułki gwałtu: Apel - Pilnuj drinka!

Coraz częściej w polskich dyskotekach i innych lokalach rozrywkowych pojawiają się substancje psychoaktywne stosowane w celach przestępczych. Są to tzw. „pigułki gwałtu i rozboju”, które wykorzystuje się do oszołomienia z góry upatrzonej osoby w celu dokonania na niej m. in. zgwałcenia, kradzieży, podstępnego uzyskania numeru konta bankowego.

Obezwładniający środek najczęściej dodawany jest do napoju na dużych imprezach, w dyskotekach, klubach, a nawet w szkole czy w pociągu. Należy zatem mieć się na baczności i nigdy nie zostawiać napojów bez opieki zaufanej osoby!

Narkotyki dodawane do napojów mają postać płynu, proszku, granulatu lub tabletek, są bezbarwne, bezzapachowe i nie zmieniają smaku drinka. W małych ilościach osłabiają czujność i potęgują uległość, natomiast większe dawki dają uczucie oszołomienia, pojawiają się zawroty głowy, zaburzenia równowagi, senność oraz problemy z logicznym myśleniem i wysławianiem się. Mogą również wywoływać zaniki pamięci i stany nieświadomości bez utraty przytomności. Osobę pod wpływem takiej substancji łatwo zatem wyprowadzić z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. Konsekwencją przedawkowania może być śpiączka, a niekiedy nawet zagrożenie życia.

Substancje te są bardzo niebezpieczne. Ofiara po ich zażyciu nic nie pamięta. Dlatego jeśli podejrzewasz, że ktoś wrzucił do Twojego napoju oszałamiający narkotyk, zgłoś się szybko na badania i zawiadom o tym fakcie policję!!!

Jak się ustrzec:
● bądź świadomy istanienia takiej substancji i pamiętaj o zagrożeniu!
● na imprezy wybieraj się tylko w towarzystwie zaufanych przyjaciół;
● pij z własnoręcznie otwartej puszki lub butelki, obserwuj, jak jest przyrządzany napój;
● nigdy nie przyjmuj napojów od nieznajomych;
● nie zostawiaj napojów bez opieki, nawet na chwilkę;
● jeśli poczujesz dziwne oszołomienie – natychmiast powiadom zaufaną osobę;

A jeśli się zdarzy...
● natychmiast zgłoś zdarzenie Policji, aby umożliwić wykrycie sprawcy;
● jak najszybciej zgłoś się do szpitala na badanie krwi i moczu, by wykryć narkotyk ;
● jeśli padłeś ofiarą zgwałcenia, musisz brać pod uwagę ryzyko zakażenie wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową;
● nie zamykaj się przed światem – porozmawiaj z zaufaną osobą lub psychologiem.

Policja

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.