Wiadomości

  • 6 lipca 2008
  • wyświetleń: 4702

Restauracja i muzeum na dworcu?

Atrakcyjne wnętrze z dobrą restauracją, świetlicą, sklepami i małym muzeum opowiadającym o historii miasta - tak ma wyglądać zaniedbany dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach. Samorząd jest bliski jego wydzierżawienia.

Restauracja i muzeum na dworcu?


Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach to ważny węzeł na przecięciu szlaków kolejowych. Każdego dnia przesiadają się tu setki pasażerów. Niestety, obiekt robi fatalne wrażenie. Straszą brudne, odrapane ściany, zaniedbane wnętrze, zdezelowane drzwi, dziurawy dach i rynny. - Wstydzimy się tego obiektu, chociaż nie ponosimy za ten stan odpowiedzialności. A przecież to jest wizytówka miasta, bo dworzec stoi w samym centrum- mówi Wiesław Maśka, pełnomocnik burmistrza ds. projektów kluczowych.

Aby przeprowadzić gruntowny remont, miasto przez długi czas starało się przejąć budynek na własność od PKP. Teraz przejęcie chce wydzierżawić dworzec. - Według wstępnych ustaleń okres dzierżawy ma wynieść 29 lat. Umowę chcemy podpisać jesienią. Mamy zarezerwowane 3,9 mln zł unijnej dotacji na przeprowadzenie renowacji - wyjaśnia Maśka.

Koncepcja zakłada, że budynek zostanie wyremontowany. Ma tu działać świetlica, restauracja, punkt informacji oraz być może posterunek policji. Część powierzchni będą mogły zająć sklepy i punkty usługowe. W planach jest też urządzenie niewielkiego muzeum, opowiadającego historię miasta związaną z dworcem. To ma umożliwić podróżnym poznanie Czechowic-Dziedzic i umilić czas oczekiwania na pociąg.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.