czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 lipca 2008
  • wyświetleń: 2380

Jak należy segregować śmieci?

Corocznie każdy z nas produkuje około 400 kg odpadów, dlatego ich selekcja i zbiórka stały się naszym wspólnym problemem, którego rozwiązanie wymaga poparcia i zaangażowania całego naszego społeczeństwa.

Pamiętajmy, iż segregując odpady i odzyskując surówce wtórne zapłacimy zdecydowanie mniej za ich wywóz, zmniejszymy ilość odpadów, możemy ochronić lasy (17 drzew za każdą odzyskaną tonę makulatury), ograniczymy zużycie wody i energii w procesie produkcyjnym, zredukujemy zanieczyszczenie powietrza oraz ochronimy nasze środowisko w którym żyjemy.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Czechowice – Dziedzice o rzetelne wywiązywanie się z obowiązku społecznego, jakim jest segregacja odpadów komunalnych. Prosimy o wrzucanie śmieci do specjalnie przygotowanych w tym celu pojemników. Odpady selektywnie zbierane należy wrzucać pojedynczo do pojemników, nie ustawiać przy pojemnikach reklamówek z odpadami zmieszanymi. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej powinni korzystać z systemu workowego, odpady segregowane odbierane są raz w miesiącu zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice prowadzona jest segregacja odpadów komunalnych w oparciu o system workowy i pojemnikowy.

Segregujemy:

PAPIER – MAKULATURA

Odpady z papieru i tektury, które wrzucamy do niebieskich worków i niebieskich pojemników, które w niedługim czasie zostaną ustawione na terenie zabudowy wielorodzinnej.

Należy wrzucać: odpady z papieru, gazet, czasopisma, zeszyty, książki, kartony z opakowań, tektury, torby papierowe, pudła papierowe

Nie należy wyrzucać: odpadów wielomateriałowych np. opakowań z papieru i tektury pokrytych folią metalową, takich jak kartony po sokach, mleku, tapet, celofanu zatłuszczonego i zabrudzonego papieru.

TWORZYWA SZTUCZNE

Odpady z tworzyw sztucznych wrzucamy do żółtych pojemników koszowych oraz żółtych worków.

Należy wrzucać: opakowania z tworzyw sztucznych, butelki typu PET, wcześniej odkręcamy nakrętkę i zgniatamy butelkę, czyste woreczki po mleku, reklamówki-torby plastikowe, woreczki foliowe, pojemniki po szamponach, mydłach żelach i pozostałych środkach czystości.

Nie należy wrzucać: butelek po olejach, środkach chemicznych, styropianu, zużytych pampersów.

SZKŁO

Odpady ze szkła wrzucamy do zielonych pojemników oraz zielonych worków.

Należy wrzucać: szklane butelki, inne opakowania szklane bez części metalowych: nakrętek, kapsułek.

Nie należy wrzucać: porcelany, ceramiki, szkła zbrojonego, świetlówek, zużytych żarówek, szyb samochodowych, szkła nietłukącego się typu DURALEX, ARCOROC, VERECO, opakowań po lekach, szkła zabrudzonego farbami lub smarami.

UM Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.