Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 sierpnia 2008
  • wyświetleń: 1336

Kiedy i jak dzwonić na numer 112?

Połączenia wykonywane na numer alarmowy 112 obecnie odbierane są przez powiatowe/miejskie stanowiska kierowania straży pożarnej (dla telefonii stacjonarnej) oraz w komendach powiatowych Policji (dla telefonii mobilnej).

Operatorzy 112 dysponują służby ratownicze na podstawie przekazanych informacji lub, jeśli zachodzi taka konieczność, mogą przełączyć rozmowę do dyspozytorów poszczególnych służb ratunkowych.

Ze względu na przyzwyczajenie, komfort obywateli i specyfikę niektórych wezwań zachowane zostaną numery 997, 998, 999.

Jak dzwonić na 112?

Czyli co należy robić krok po kroku od momentu wybrania numeru 112:

- Miejsce rozmowy powinno znajdować się w pobliżu miejsca zdarzenia i pozwalać na spokojne porozumienie się z operatorem (bez zakłóceń).
- Jeśli to możliwe, połączenie z operatorem numeru 112 powinno być wykonane przez osobę znajdującą się bezpośrednio w miejscu zagrożenia lub inną osobą będącą świadkiem danego zdarzenia.
- Należy czekać cierpliwie do momentu zgłoszenia się operatora, nie odkładać słuchawki do czasu, gdy połączenie nie zostanie podjęte (połączenie jest bezpłatne).
- Trzeba przedstawić się z imienia i nazwiska, krótko opisać zdarzenie lub sytuację, której było się świadkiem w celu wezwania przez operatora CPR właściwej służby.
- Należy wskazać miejsce, w którym doszło do zdarzenia lub sytuacji; jeśli to możliwe, podać najszybszą drogę dojazdu do miejsca zdarzenia.
- Trzeba udzielać dodatkowych informacji na zadawane przez operatora pytania.
- Powinno się wykonywać polecenia/instrukcje przekazywane przez operatora.
- Nie wolno rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia operatora z uwagi na konieczność przekazania najważniejszych informacji o zdarzeniu.
- Jeśli sytuacja nagle się zmieni lub pogorszy, należy szybko o tym powiadomić operatora numeru 112.
- Należy starać się o chwilowe niekorzystanie z telefonu, z którego dokonywano zgłoszenia, na wypadek, gdyby operator próbował skontaktować się ponownie w celu weryfikacji informacji lub udzielania innych dodatkowych informacji.

Kiedy dzwonić na 112?

Numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, w przypadku użycia przemocy, nagłe omdlenia i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie, przypadki porażenia prądem, rozpoznanie osoby poszukiwanej przez Policję, inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu lub życiu.

UM Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.