czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 września 2008
  • wyświetleń: 890

Jesienna profilaktyka już 6 września

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czechowicach – Dziedzicach przygotowuje się do organizacji Jesiennej Szkoły Profilaktyki, która w tym roku będzie miała nieco inną formę niż w latach ubiegłych.

Organizatorzy nie przewidują konkursów plastycznych, literackich i teatralnych w szkołach. Za to w czasie imprezy muzycznej otwierającej Jesienną Szkołę Profilaktyki, która będzie miała miejsce 6 września w parku miejskim, czyli w popularnym Lasku, indywidualne osoby będą mogły uczestniczyć w grach, zabawach i konkursach.

Podczas imprezy muzycznej na mieszkańców naszego miast będą czekały wspaniałe atrakcje i doskonała zabawa. Rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 16.00, a już o 16.30 wystąpi znakomity zespół Avalanche. Cechy charakterystyczne piosenek Avalanche to: wpadające w ucho melodie, oryginalne teksty Bartka (wokalisty grupy) oraz wspólne aranżacje w których czuć fascynację muzyką brytyjską. Teksty mówią m.in. o pokoju, tolerancji i poszukiwaniu sposobów na szczęśliwe życie.

Planowany jest także występ Karoliny Kidoń z zespołem Puste Biuro. Muzyka zespołu jest mieszanką soulu i bluesa, charakteryzuje ją masa energii i dobrej zabawy. Zespół jest laureatem takich festiwali jak Rawa Blues Festival, Blues Woman-s Festival, okrzyknięty został nadzieja polskiego bluesa. Członkowie zespołu to profesjonalni muzycy współpracujący lub pogrywający z takimi postaciami jak m.in. Karen Edwards, Małgorzata Ostrowska, Zbigniew Wodecki, Jarosław Śmietana.

W tym roku Jesienna Szkoła Profilaktyki przybierze przede wszystkim formę społecznej edukacji. Człowiek uczy się przez całe życie i w każdym wieku i czasie może zdobywać wiedzę i umiejętności dlatego chcemy aby szeroko rozumiana profilaktyka adresowana była do wszystkich mieszkańców gminy. Każdemu z nas może przydać się wiedza jak radzić sobie z problemami wychowawczymi, jak pomóc własnemu dziecku, ale też jak pomóc sąsiadowi, koledze czy uzależnionemu członkowi rodziny.

- Chcemy zorganizować szkolenia dla różnych grup społecznych: dla rodziców, pedagogów, wychowawców, dla pracowników służby zdrowia, dla pracowników socjalnych, dla radnych i dla sprzedawców alkoholu. Będziemy poruszać ważne dziś kwestie dotyczące uzależnień i innych zagrożeń społecznych takich jak np. sekty. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych chce również zwrócić uwagę na problem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. W czasie Jesiennej Szkoły Profilaktyki będzie można także zdobyć wiedzę na temat FAS ( Płodowy Zespół Alkoholowy, Fetal Alkohol Syndrome), z którym rodzi się coraz więcej dzieci. Z badań PARPA wynika, że ok. 30% kobiet w ciąży pije alkohol. Tymczasem w czasie pierwszych tygodni życia dziecka, w czasie tzw. organogenezy najczęściej dochodzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych: serca, nerek, mózgu i innych organów. Dzieci z syndromem FAS mają problemy z zapamiętywaniem, z uczeniem się i w sferze emocjonalnej dlatego bardzo ważna jest edukacja społeczna w tym zakresie. Podkreślamy, że nie ma takiego napoju alkoholowego, który wypity przez matkę w okresie ciąży jest bezpieczny dla jej dziecka - mówi Agnieszka Borowska - Paszek.


Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprasza wszystkich mieszkańców naszego miasta, bez względu na wiek, do udziału w Jesiennej Szkole Profilaktyki.

UM Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.