czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 września 2008
  • wyświetleń: 2638

Alkohol po czechowicku

Rolę alkoholu w życiu dorosłych mieszkańców Czechowic-Dziedzic starali się określić autorzy czerwcowego raportu z badań monitorigowych. „Diagnoza problemów uzależnień i innych zagrożeń społecznych” firmy „Ekster” powstała na zlecenie gminy.

W raporcie wykazano, że na terenie gminy znajduje się 168 punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Jeden taki punkt przypada na 256 mieszkańców.

Problem alkoholizmu jest postrzegany jako drugie z kolei – po bezrobociu – zagrożenie społeczne na terenie Czechowic-Dziedzic. Uznało tak 47 procent respondentów. Wiedzę na temat alkoholu wśród czechowiczan miała uwidocznić odpowiedź na pytanie: „Czy alkohol w piwie jest mniej groźny niż w wódce?”. Zaprzeczyło 82 procent badanych.

W raporcie nakreślono kwestię spożywania alkoholu przez czechowiczan. „Ile czasu minęło, od kiedy piłeś alkohol?” – pytano respondentów. I zanotowano odpowiedzi: „Piłem dzisiaj” (3 procent), „1-2 dni” (11 procent), „Mniej więcej tydzień” (19 procent), „2 tygodnie do miesiąca” (24 procent), „Miesiąc do trzech” (17 procent”), „Więcej niż 3 miesiące” (15 procent), „Nie piję od kilku lat” (11 procent). Ci sami ankietowani wyznali, że ostatnim razem spożywali alkohol w postaci piwa (52 procent), wódki (25 procent) i wina (23 procent).

Raport wykazał, że otoczenie w miarę korzystnie przyjmuje odmowę picia.

– Osoby odmawiające wypicia alkoholu nie spotykają się z wyraźnym brakiem akceptacji ze strony środowiska. W reakcjach dominuje zrozumienie lub przynajmniej obojętność, zaś krytyka, wyśmiewanie czy odrzucanie zdarzają się sporadycznie – komentuje Grzegorz Hryszkiewicz, którego firma opracowała „Diagnozę”.

Czerwcowe badania sprawdzały też, w jakim wieku dorośli mieszkańcy gminy po raz pierwszy sięgnęli po alkohol. I zanotowano: 10-12 lat – 1 procent, 13-15 lat – 19 procent, 16-17 lat – 26 procent, 18-21 lat – 30 procent, powyżej 21 lat – 21 procent. W ogóle nie piło 2 procent, a nie pamięta 1 procent badanych. Te same osoby po raz pierwszy piły z kolegą (62 procent), rodzicami (17 procent), z innym dorosłym (11 procent), z innym dorosłym członkiem rodziny (5 procent). Bez towarzystwa inicjację z alkoholem doświadczyło 5 procent ankietowanych.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.