czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2008
  • wyświetleń: 4628

Park Techniki Lotniczej już otwarty

Sztandarowa inwestycja bielskiego samorządu, czyli Bielski Park Techniki Lotniczej został wczoraj uroczyście oddany do użytku.

Park Techniki Lotniczej już otwarty


Oddanie do użytku parku jest tylko pierwszym etapem. Kolejnym będzie jego pełne wykorzystanie. Do Kaniowa mają się przenieść firmy produkujące samoloty lub podzespoły. W przyszłości park ma prowadzić także usługi, m.in. tankowania czy obsługi prywatnych samolotów, których przybywa w Polsce w lawinowym tempie. Ma też powstać centrum naukowo-badawcze, z którego usług będą mogły korzystać firmy lotnicze, które zdecydują się przenieść produkcję do Kaniowa.

Kompleks powstał na terenach pokopalnianych w ekspresowym tempie. Budowa zaczęła się latem ubiegłego roku. W grudniu zeszłego roku był już gotowy 700-metrowy asfaltowy pas startowy, jednocześnie w oczach rosły cztery hale produkcyjne o powierzchni 7,5 tys. m kw. oraz hangary o powierzchni 2,5 tys. m kw., stacja paliw i budynek kontroli lotów. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 32 mln zł. Wyścig z czasem trwał dlatego, że inwestycję w 80 procentach finansuje Unia Europejska. Gdyby terminy nie zostały dotrzymane, byłyby problemy z rozliczeniem robót.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.