czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 września 2008
  • wyświetleń: 1826

Przebieg S1 nadal nieznany

Eksperci UNESCO skutecznie stopują drogę ekspresową. To opóźni budowę S1, którą trzeba przeprojektować.

Nie o ponad sto metrów, lecz o kilka kilometrów ma być oddalona od byłego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince planowana trasa S1 z Bielska do Mysłowic.

Eksperci UNESCO podważyli dotychczasowe ustalenia co do przebiegu trasy, bo uznali, że może on zagrażać miejscu pamięci wpisanemu na listę światowego dziedzictwa.

- Zaczynamy więc od nowa. Projekt, po wysłuchaniu opinii ludzi mieszkających w okolicach planowanej trasy, będzie gotowy najwcześniej w połowie listopada - mówi Artur Majczak z firmy Tebodin, która jest głównym projektantem tej części S1. Jak zdradza, ten kolejny już wariant nowej trasy oddala S1 od dawnego Birkenau o kilka kilometrów.

Co ciekawe, z opinią ludzi z UNESCO nie zgadza się dyrekcja Państwowego Muzeum w Oświęcimiu.
Jak mówi rzecznik PMAB Jarosław Mensfeld, muzeum nie ma zamiaru blokować budowy drogi, a wszystkie wątpliwości zostały rozwiane już w ub.r. po badaniach archeologicznych.

Na wzbudzającym dziś kontrowersje terenie nie znaleziono ludzkich prochów. Wówczas muzeum jasno dało do zrozumienia, że czteropasmową trasę S1 można budować.

Eksperci UNESCO są jednak innego zdania, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała przygotowania do budowy trasy. Projektant opracowuje kolejny - szósty już - wariant drogi.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.