czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 września 2008
  • wyświetleń: 13460

Zdecydowali o usunięciu pomnika

W dniu 23 września Rada Miejska przegłosowała uchwałę w sprawie wzniesienia w Czechowicach-Dziedzicach pomnika Wolności przy rondzie Solidarności, w miejscu pomnika Braterstwa Broni.

Zdecydowali o usunięciu pomnika
Pomnik Wolności
fot. UM Czechowice-Dziedzice


Pomnik Wolności ma nawiązywać w stylu i charakterze do istniejącego do czasu II wojny światowej pomnika Wolności, który był usytuowany na placu Wolności w Dziedzicach.

Z inicjatywą uchwałodawczą, wychodzącą naprzeciw mieszkańcom Osiedla "Lesisko", którzy wyrazili swoją wolę wzniesienia w miejsce pomnika Braterstwa Broni pomnika Wolności, wystąpiło 20 spośród 21 radnych.

Podczas sesji nie było jednomyślności, radny Fryderyk Czader zagłosował przeciwko uchwale.

- Nie jestem przeciw budowie pomnika Wolności, jestem za tym, by pozostawić ten, który tam stoi. Radny F. Czader zgłosił wniosek formalny, by o losach pomnika Braterstwa Broni zadecydowało referendum, które można by ogłosić razem z wyborami samorządowymi w roku 2010. Wniosek nie znalazł poparcia reszty radnych.

- Istotą podjętej dzisiaj uchwały jest odbudowa pomnika Wolności i znalezienie dla niego godnego miejsca. Pomnika Braterstwa Broni nie chcemy burzyć, chcemy przenieść go w miejsce, w którym świadczyłby o minionej historii – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej - Marek Kwaśny.

Uzasadnienie do uchwały Nr XXV/225/08 z dnia 23 września br.:

W przeddzień 90. rocznicy Święta Niepodległości, nawiązując do historii naszego miasta, którego mieszkańcy, wspólnym wysiłkiem wybudowali pomnik Wolności (zniszczony przez hitlerowców w czasie II wojny światowej), grupa radnych proponuje ponowne wzniesienie pomnika. Jesteśmy winni naszym przodkom pamięć za ich przelaną krew, za to, że możemy żyć w niepodległej Polsce. Pomnik Wolności powinien być miejscem szczególnego hołdu i czci dla wszystkich walczących o wolność naszej Ojczyzny. Odtworzony pomnik będzie usytuowany w miejscu pomnika Braterstwa Broni. Monument, który dziś jest reliktem minionej epoki, a przez wiele lat był narzędziem zakłamywania historii, powinien zniknąć z centrum naszego miasta.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.