czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 września 2008
  • wyświetleń: 985

Mamy prawo wiedzieć jak głosują radni

Radni śląskich samorządów nie mają ochoty przyznawać się do tego, jak głosują. Imienne wyniki głosowań dostępne są w zaledwie kilku ze 167 gmin regionu. Wyborcy oraz wspierające ich organizacje pozarządowe jednak nie rezygnują. Mamy prawo wiedzieć, jak głosują wybrani przez nas radni - argumentują.

Dziś przypada międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji. Z tej właśnie okazji Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej już po raz drugi prowadzi akcję informacyjną, wskazując, do jakich danych gwarantuje nam swobodny i bezpłatny dostęp ustawa o informacji publicznej. Nie ma wśród nich imiennego wykazu z głosowań organów państwowych i samorządowych. Mimo to część z nich takie wykazy publikuje. - To lepsze wypełnianie prawa - podkreśla Barbara Klimek z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej.

Wchodząc na internetową stronę Sejmu, bez problemu można sprawdzić, jak głosują posłowie. W gminach takie praktyki są jednak rzadkością. Spośród 167 gmin województwa śląskiego zaledwie w kilku wyborcy mogą sprawdzić, jak w konkretnych sprawach głosują wybrani przez nich radni.

Argumenty samorządowców na "nie" są różne: jedni wskazują na brak wyraźnego obowiązku publikowania takich danych, inni tłumaczą się kolegialnym charakterem Rady Miasta w myśl zasady "wspólnie podejmujemy decyzje, wspólnie ponosimy odpowiedzialność". Bywa, że tłumaczą się nawet kiepskim stanem technicznym drukarki, która nie nadąża z drukowaniem wyników głosowań.

Dla organizacji pozarządowych, zajmujących się kontrolą życia publicznego takie stanowisko jest nie do przyjęcia.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.