czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 października 2008
  • wyświetleń: 1551

PKP: Ważne zmiany dla podróżujących

Obowiązują od kilku dni i nie wszystkie są korzystne dla podróżujących - pisze Dziennik Zachodni.

Reklama

- Są to zmiany kosmetyczne, mające ułatwiać podróżnym przejazdy pociągami regionalnymi - wyjaśnia tymczasem Barbara Szczerek, rzecznik prasowy PKP Przewozów Regionalnych w Katowicach.

Co się zmieniło? Nie powinny na przykład zdziwić podróżnego zadawane w kasie pytania o konkretną godzinę wyjazdu bądź powrotu. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli nie chcemy dwa razy płacić za bilet.

Ten nowy przepis już wzbudził sporo kontrowersji. Najczęściej tak komentowali wprowadzenie wymogu określenia konkretnej godziny, od której pasażer ma kolejne trzy godziny na rozpoczęcie podróży: jeśli komuś ma być z tym wygodnie, to chyba kolei.

- Ta zmiana jest śmieszna. Jeszcze tydzień temu nie musiałem deklarować żadnej godziny powrotu. Kupowałem bilet, i tyle. Teraz, jeśli chcę wracać wcześniej niż planowałem, muszę kupić nowy bilet. Jest też inne wyjście - tracić czas i czekać do wyznaczonej przez PKP godziny - mówi oburzony Janusz Borowicz.

- Ograniczenie czasu wyjazdu do trzech godzin jest spowodowane zmianą w przepisach, dotyczącą możliwości przesiadania się na trasach pociągów regionalnych, na odcinkach do 100 kilometrów. Wcześniej na trasach, gdzie można było podróżować bezpośrednio, nie można było robić przystanków i kontynuować podróży kolejnym pociągiem tej samej trakcji, na ten sam bilet. Teraz jest to możliwe, ale za to ograniczono czas rozpoczęcia podróży, żeby utrudnić niezgodne z przepisami wielokrotne używanie biletu - tłumaczy główne przyczyny tej zmiany Barbara Szczerek.

W obowiązujących od kilku dni przepisach zmieniono również minimalną liczbę uczestników przejazdów w ramach oferty "Przejazdy dzieci (młodzieży) na wypoczynek", z 8 osób na 10 osób.

Zmiany zyskają zapewne uznanie amatorów białego szaleństwa. Wcześniej za przewóz deski snowboardowej trzeba było bowiem zapłacić jak za przewóz bagażu, teraz - jak się dowiedzieliśmy - jest to bezpłatne.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.