Wiadomości

  • 28 października 2008
  • wyświetleń: 2145

FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy

W dniu 24 października w Urzędzie Miejskim w Czechowicach–Dziedzicach odbyło się szkolenie nt. "FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy. Fakty i mity".

Pijana matka opiekowała się dziećmi


Szkolenie zostało zorganizowane przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Urzędzie Miejskim w ramach Jesiennej Szkoły Profilaktyki oraz ogólnopolskiej kampanii „ Ciąża bez alkoholu”, a jego adresatami byli: pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy, socjalni, lekarze ginekolodzy oraz pielęgniarki i położne. Szkolenie zostało skierowane głównie do tych grup zawodowych, które w czasie wykonywania swojej pracy spotykają się z kobietami w ciąży, z kobietami, które mogą zostać potencjalnymi matkami oraz z dziećmi z syndromem FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy).

Bardzo cieszymy się, że szkolenie cieszyło się tak ogromnym zainteresowaniem. Tym bardziej, że było to pierwsze szkolenie o takiej tematyce na terenie gminy. Na zaproszenie odpowiedzieli nauczyciele i pedagodzy szkolni, była też grupa pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej i Świetlicy Profilaktyczno–Wychowawczej oraz pracownik Izby Wytrzeźwień.

Pozytywnym zaskoczeniem było dla nas, że w szkoleniu bardzo licznie uczestniczyły pielęgniarki i położne. W wykładzie uczestniczyły 44 osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pewnym momencie musieliśmy zamknąć listę osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu. To wskazuje na dużą potrzebę społeczną zdobywania wiedzy na temat FAS i związanych z nim zaburzeń oraz na temat szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. To wyznacza nam kierunki pracy na przyszłość. Myślę, że w następnych latach będziemy kontynuowali szkolenia o podobnej tematyce.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez Panią Danutę Hryniewicz, która jest psychologiem, pedagogiem oraz trenerem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Jednak przede wszystkim prowadząca szkolenie posiada wieloletnie doświadczenie w terapii dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania, w tym dzieci z zespołem FAS oraz w zakresie socjoterapii.

Szkolenie zostało otwarte przez Zastępcę Burmistrza – Macieja Kołoczka, który powitał uczestników Pan Burmistrz udzielił poparcia dla tego typu działalności edukacyjnej i wyraził nadzieję, że kampania będzie kontynuowana w następnych latach. Następnie głos zabrała pani Danuta Hryniewicz, która na wstępie przedstawiła słuchaczom wyniki badań opracowanych na zlecenie PARPA, z których wynika, że 33% kobiet w czasie ciąży piło alkohol.

Wiele spośród kobiet pijących alkohol w czasie ciąży piło pomimo wiedzy o szkodliwych skutkach spożywania alkoholu w ciąży. Tymczasem każdy alkohol, niezależnie czy jest to czerwone wino, czy szklaneczka piwa , to alkohol etylowy, który przenika przez łożysko do organizmu dziecka. W czasie ciąży dziecko odżywia się tym, co je jego mama. Alkohol ma zgubny wpływ na zdrowie dziecka w czasie trwania całej ciąży i nawet alkohol wypijany sporadycznie i w małych ilościach może spowodować uszkodzenia tych obszarów mózgu dziecka, które właśnie się rozwijają. Natomiast większe dawki alkoholu mogą doprowadzić do deformacji fizycznych u dziecka i wystąpienia pełnoobjawowego syndromu FAS.

Objawy FAS to :
- charakterystyczne zmiany dysmorficzne (zniekształcona twarz: szeroko rozstawione oczy, zadarty nos, mała słabo rozwinięta żuchwa, płaska środkowa część twarzy, duże lub zdeformowane uszy, krótka szyja)
- słaba koordynacja wzrokowo- ruchowa
- niska waga urodzeniowa
- mała głowa w stosunku do wieku
- niski wzrost i waga
- opóźniony rozwój psychiczny( zaburzenia w sferze emocjonalnej i społecznej)
- trudności w uczeniu się

FAS nie jest chorobą genetyczną. Jedną – jedyną przyczyną występowania FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży!

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.