czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2008
  • wyświetleń: 896

Wszystkich Świętych: Policyjny Znicz

W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby najbliższych. Jak co roku policjanci będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, organizując po raz kolejny akcję "Znicz", która potrwa od najbliższego piątku do niedzieli.

Wszystkich Świętych: Policyjny Znicz


W tych dniach na naszych drogach, jak co roku, spodziewamy się znacznego natężenia ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on z pewnością w rejonach cmentarzy, dworców kolejowych i autobusowych oraz na odcinkach tras wjazdowych i wyjazdowych Podbeskidzia. Obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem podróżnych spocznie więc przede wszystkich na policjantach drogówki.

Po raz pierwszy, w trakcie przeprowadzanych kontroli drogowych, policjanci będą wręczać uczestnikom ruchu znicze. Wojewoda Śląski Zygmunt Łukszczyk, wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinspektorem Dariuszem Bielem, objęli tę akcję swoim patronatem. Specjalnie przygotowane lampiony posiadają nadruk z przesłaniem zapalenia ich na grobie osoby, która zginęła w wypadku drogowym.

Bielscy policjanci czuwając nad bezpieczeństwem dołożą starań, aby wszyscy dotarli na groby bliskich, a następnie powrócili bezpiecznie do domów. Jednocześnie pragniemy przypomnieć podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać zanim wybierze się w podróż.

Należy pamiętać, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Szczególnie w najbliższych dniach, kiedy ruch będzie znacznie większy. Bardzo istotne jest utrzymywanie niezbędnego odstępu pomiędzy pojazdami. Nie można także zapominać o konieczności włączenia świateł mijania. Szczególną uwagę policjanci będą również zwracać na stan trzeźwości kierowców.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą drogę dokładnie sprawdzić stan techniczny swojego samochodu i być wypoczętym. Trasę polecamy pokonywać etapami, zatrzymując się co pewien czas na odpoczynek.

Nie jedźmy na pamięć. Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe, gdyż w tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów cmentarzy. W najbardziej newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci, do poleceń których należy stosować się w pierwszej kolejności.

Pieszych prosimy o korzystanie z chodników, a w przypadku ich braku, z pobocza. Szczególną uwagę należy zwracać przed wejściem na jezdnię i przechodzić przez nią tylko w miejscach wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu, czy też innej przeszkody ograniczającej widoczność, może zakończyć się tragicznie.

W związku z dużą liczbą osób chcących odwiedzić groby najbliższych, niektóre ulice będą wyłączone z ruchu dla samochodów. W pobliżu cmentarzy przygotowane będą specjalne parkingi dla wszystkich, którzy przyjadą na cmentarz swoimi samochodami. Jednak zdecydowanie szybciej i łatwiej dostać się w rejon wybranych cmentarzy środkami komunikacji miejskiej. Kierowcy muszą pamiętać, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub nawet zagraża bezpieczeństwu - będą usuwane na koszt właściciela.

***

Doświadczenie pokazuje, że na cmentarze wybiorą się także złodzieje okradający groby, włamywacze zainteresowani naszymi samochodami i ich wyposażeniem oraz kieszonkowcy. Dlatego też w rejonach cmentarzy pojawią się patrole policjantów służb kryminalnych w cywilu. Złodzieje będą się starać wykorzystać tłok na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej.

Ich wygląd często może wzbudzać zaufanie, ale nie można dać się temu zwieść. Złodzieje z reguły „pracują” w grupach. Wykorzystują tłok i organizują sytuacje odwracające uwagę swojej potencjalnej ofiary. Dlatego też wybierając się na cmentarze nie zabierajmy zbyt dużej ilości gotówki, biżuterii, kart płatniczych, czy niepotrzebnych dokumentów. Wartościowych przedmiotów nie należy trzymać w torebce, czy saszetce. Złodzieje często wykorzystując tłok, przecinają pasek i niepostrzeżenie sprawdzają jej zawartość. Szczególnie narażone są osoby starsze.

To właśnie one powinny omijać ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy. Warto wybrać dłuższą drogę, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Nie warto żałować pieniędzy np. na taksówkę, gdy istnieje ryzyko stania się ofiarą przestępstwa.

Pozostawione w widocznych miejscach, np. na siedzeniu samochodu wartościowe przedmioty mogą także stać się łatwym łupem dla złodzieja. Nie należy zapominać o uruchomieniu wszystkich zabezpieczeń w pozostawianych bez opieki pojazdach.

Wybierając się w dalszą podróż należy pamiętać, aby zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Niewątpliwie najlepszym zabezpieczeniem jest zaufany sąsiad. Poprośmy go o wyjęcie listów ze skrzynki, czy sprzątniecie ulotek sprzed drzwi. Taka osoba może również zapalić światło w mieszkaniu, dając wrażenie stałej obecności w domu.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, należy natychmiast poinformować o tym policjantów. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest uniknięcie zacierania śladów i zapamiętanie jak największej ilości szczegółów, mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.