czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2008
  • wyświetleń: 861

Renesans bestwińskiego muzeum

Jednym z ważniejszych ośrodków kultury na terenie naszej gminy jest Muzeum Regionalne im. Zygmunta Bubaka w Bestwinie.

Reklama

Renesans bestwińskiego muzeum
fot. gminabestwina.info


Już od początków swego istnienia przyciągało ono w swe progi wszystkich tych, którym bliska jest nasza mała ojczyzna i którzy chcą sięgnąć do swoich korzeni. Zadbano także o najmłodszych, dla których przygotowano specjalne lekcje umożliwiające poznanie historii naszej ziemi czy też tradycji tu panującej.

Tegoroczna jesień obfitowała w młodych zwiedzających. Najmłodsze dzieci uczestniczyły w lekcji „Od ziarenka do bochenka”, dowiedziały się jak powstaje chleb, obejrzały narzędzia rolnicze, służące do przygotowania ziemi pod ziarno, nauczyły się, jak młócić zboże, oddzielać ziarno od plew i obsługiwać żarna. Uczniowie gimnazjum zaś poznawali historię ziemi bestwińskiej, fascynujące życiorysy sławnych osób zamieszkujących tę ziemie oraz czasy, w których działali.

Bestwińskie muzeum jako miejsce wspomnień i biesiadowania wybrał także ród Wróblów, którzy właśnie tutaj postanowili zorganizować spotkanie rodzinne. A każdy z przybyłych członków rodziny otrzymał gruszkę józefinkę – owoc drzewa zasadzonego przez ich protoplastę Franciszka Wróbla – pierwszego zegarmistrza w Bestwinie. Ponadto muzeum miało zaszczyć gościć młodą parę, która zdecydowała się wykonać pamiątkowe zdjęcia ślubne na przepięknej kolasie w wozowni czy też w Józefowej izbie jako „baba z chłopem”.

W budynku muzeum mieści się również Galeria na prowincji, miejsce spotkań z lokalnymi artystami i ich sztuką. W ostatnim czasie muzeum gościło folklorystę pana Jana Gąsiorka, artystów ludowych Rozalię i Józefa Szypułów, obecnie zaś w galerii można podziwiać rzeźbę i haft państwa Kubik.

Gorąco zachęcamy do odwiedzania bestwińskiego muzeum oraz galerii, gdzie z całą pewnością spędzicie Państwo miło czas i choć na chwilę przeniesiecie się w czasu naszych przodków.

gminabestwina.info/ target=_blank class=dodaj>gminabestwina.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.