Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 listopada 2008
  • wyświetleń: 1819

Lek, który może zabijać

Niezwykle popularny lek na otyłość - Acomplia (chemiczna nazwa - rimonabant) - został wycofany z aptek w krajach UE.

Okazało się, że po kuracji nim pacjenci popadają w depresję, a nawet odbierają sobie życie. Choć lek ten nie był Polsce zarejestrowany, pacjenci często go stosują. Acomplię można kupić przez internet lub na targowiskach. Do naszego kraju lek trafiał też za pośrednictwem pracujących w Wielkiej Brytanii Polaków. Kuracja kosztowała zaledwie dwa funty dziennie. Za 30 tabletek specyfiku Polacy płacili ok. 200 zł.

- Acomplię przywiozła mi z Londynu siostra - opowiada Magda z Pruszcza Gdańskiego, przed trzema dniami wypisana ze szpitala w Gdańsku. - Początkowo byłam zachwycona, bez żadnych wyrzeczeń schudłam w ciągu dwóch tygodni pięć kilogramów. Ale potem zaczęło się ze mną dziać coś złego. Nie mogłam opanować podenerwowania, płakałam z byle powodu.

Acomplia pojawiła się na rynku dwa lata temu i od razu została okrzyknięta cudowną pigułką na otyłość. Pomyślnie przeszła wszystkie fazy badań klinicznych i została zarejestrowana w USA oraz w krajach UE. Jednak od jakiegoś czasu do Światowego Centrum Monitorowania Niepożądanych Działań Leków, które ma siedzibę w Uppsali, zaczęły napływać niepokojące sygnały od lekarzy z różnych krajów.

Ich zdaniem lek pogłębiał stany depresyjne i wpływał negatywnie na osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Powodował depresję, a nawet skłaniał ich do samobójstwa. Jako pierwsza wycofała go z aptek Wielka Brytania. Potem inne kraje.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.