czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 grudnia 2008
  • wyświetleń: 1206

Zadbajmy o bezpieczeństwo w święta

Zbliża się jedna z najpiękniejszych chwil w roku - Święta Bożego Narodzenia.

Reklama

Zanim jednak zasiądziemy z rodziną przy wigilijnym stole i rozpakujemy prezenty, czeka nas prawdziwa przeprawa przez świąteczne zakupy w zatłoczonych sklepach, „walka” o miejsce w przepełnionych autobusach czy na zakorkowanych parkingach. W tym właśnie czasie powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na nasze mienie, gdyż okres ten niesie za sobą zwiększone ryzyko stania się ofiarą kradzieży.

Podczas, gdy zaaferowani jesteśmy wybieraniem najpiękniejszej choinki, największego karpia i najlepszych podarunków dla bliskich napotykamy ludzi, dla których rozpoczął się najbardziej dochodowy okres w roku. Korzystając z naszego zamyślenia, nieuwagi i wyjątkowego tłoku kieszonkowcy okradają nas z pieniędzy, dokumentów, telefonów komórkowych i innych wartościowych rzeczy.

Dlatego apelujemy do Państwa o ostrożność i rozwagę! Poniżej prezentujemy kilka podstawowych zasad. Przeczytajcie je uważnie, aby w spokoju cieszyć się przedświątecznymi przygotowaniami bez obaw, że zamiast liczenia gwiazdkowych prezentów będziemy liczyć poniesione straty!

JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ ŚWIĘTA

„Gorączka zakupów” w sklepach to okazja dla złodziei, dlatego pamiętajcie, aby: nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie i na widoku (na ladzie sklepowej, itp.). Posiadaną gotówkę najlepiej schować w kilku miejscach - zabezpieczanych guzikiem lub zamkiem. Płacić odliczoną gotówką, bez zbytecznego pokazywania rzeczywistej zawartości portfela.

Unikać ostentacyjnego chowania portfela w określone miejsce. Zwracać uwagę na osoby stojące w kolejce przed i za wami, a zakupy trzymać blisko siebie. W tłoku podczas podróży lokalnymi środkami transportu wykazywać się czujnością i zainteresowaniem otoczenia wokół i unikać zwłaszcza tzw. „sztucznego tłoku”.

Wyjeżdżając do rodziny pamiętajcie Państwo o właściwym zabezpieczeniu mieszkania: pozamykajcie dokładnie wszystkie zamki w drzwiach i oknach, sprawdźcie czy wszystkie urządzenia w domu są wyłączone. Jeżeli posiadacie alarm domowy nie zapomnijcie go uruchomić. Jeśli Wasi sąsiedzi pozostają w domu poproście ich, aby zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie (zostawcie im adres lub telefon miejsca dokąd się udajecie, jeśli możecie, dajcie im klucze od mieszkania, by mogli wejść i zapalić czasem światła udając Waszą obecność w domu). W miarę możliwości zdeponujcie kosztowności lub inne cenne rzeczy w skrytkach bankowych. Nie informujcie wszystkich, że wyjeżdżacie do rodziny, czy na wypoczynek i prędko nie wrócicie. Przed wyjazdem wyciągnijcie Waszą korespondencję ze skrzynki, a także poproście, aby sąsiedzi robili to systematycznie do czasu Waszego powrotu.

Wybierając się w podróż samochodem: przed wyruszeniem wypocznijcie (nie jedzcie obfitych posiłków i nie pijcie alkoholu - zwłaszcza kierowca). Unikajcie prowadzenia samochodu w stanie napięcia nerwowego (w przypadku powstania takiej sytuacji w drodze lepiej się zatrzymać i chwilę odpocząć). W drodze nie zabierajcie autostopowiczów, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju.

Nie zatrzymujcie się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu. Unikajcie pozostawiania auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby. Dokładnie rozważcie próby zatrzymania przez innych użytkowników drogi, sygnalizujących np. usterkę swojego czy waszego auta - może to być próba napadu (wówczas lepiej dojechać do najbliższej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd). Parkując pojazd dokładnie go pozamykajcie i włączcie alarm, a jeśli to możliwe najlepiej skorzystajcie z parkingu strzeżonego.

Wybierając się w podróż pociągiem czy autobusem: posiadane ze sobą dokumenty schowajcie w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Gotówkę rozdzielcie w kilka miejsc, pozostawiając równocześnie kilka drobnych monet na niewielkie zakupy albo bilety. Będąc na peronie, czy przystanku obserwujcie dyskretnie osoby stojące w pobliżu, zwłaszcza jeżeli interesują się wyglądem i bagażem innych (może to być złodziej upatrujący sobie ofiarę).

Lepiej wcześniej zaopatrzcie się w odpowiednią ilość biletów, aby uniknąć stania w kolejce przed kasą (tym sposobem można uchronić się przed złodziejami kieszonkowymi - wykorzystującymi pośpiech i zdenerwowanie kupujących). Poproście kogoś z rodziny o odprowadzenie na dworzec i pomoc we wsiadaniu do pociągu, zwłaszcza gdy zakup biletów nastąpi bezpośrednio przed wyjazdem. Zwróćcie szczególną uwagę na swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania (zamieszanie w tym momencie to również jeden z dogodniejszych momentów do działania dla złodziei bagażu czy kieszonkowców - lepiej odczekać moment ścisku i wsiąść czy opuścić pojazd swobodnie).

Wsiadając do pustego autobusu, czy pociągu zajmujcie miejsca przy kierowcy, drużynie konduktorskiej lub wśród pasażerów budzących zaufanie, (np. rodziny z dziećmi czy osób starszych). Zajmując miejsce w pociągu lub autobusie zwracajcie uwagę na bagaż - zdarzały się bowiem przypadki pomyłkowego zabrania bagażu przez współpasażerów. Nie śpijcie w podróży, szczególnie gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych, np. kogoś z rodziny. Jeśli będzie taka możliwość lepiej zamknijcie się w przedziale. Do podróży nocnych lub kilkudniowych wybierajcie zamykaną kuszetkę.

Bezwzględnie nie spożywajcie alkoholu lub innych poczęstunków z przygodnie poznanymi osobami - zaśniecie i obudzicie się bez swoich rzeczy. Rzeczy podręczne, potrzebne w podróży zapakujcie na wierzchu - unikniecie okazywania zawartości walizki podczas ich wyszukiwania w jej wnętrzu. Jeśli trzeba - zażyjcie lub podajcie dzieciom środki przeciwwymiotne. Złe samopoczucie wywołane "chorobą lokomocyjną" to straszna męczarnia osłabiająca naszą czujność, uwagę i siłę woli.

KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.